Technologie satelitarne i bezpieczeństwo dronów

Technologie satelitarne i bezpieczeństwo dronów

Identyfikacja przeszkód lotniczych zgodnie ze standardami ICAO, monitorowanie zmian na ziemi i identyfikacja obiektów w powietrzu, a w efekcie optymalizacja tras i oszczędności paliwa – to cele wspólnego projektu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz firm Creotech Instruments SA i AP-TECH.

System Automatycznego Monitorowana Przeszkód Lotniczych i Ewidencji (SAMPLE) kosztować będzie 17,5 mln zł, z czego 12,7 mln zł zostanie dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Innowacyjny w skali świata system będzie zasilany w wysokorozdzielcze dane satelitarne (Earth Observation) uzyskiwane metodami fotogrametrycznymi, a także wszelkie informacje z aktualnych bazy danych o przeszkodach lotniczych. Będzie wykorzystywany zarówno w lotnictwie załogowym i podczas operacji śmigłowcowych (np. HEMS), jak i w lotach bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Dzięki SAMPLE podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu lotniczego otrzymają narzędzie do monitorowania przeszkód w określonych obszarach lotnisk i lądowisk oraz będą mogły zarządzać efektywnością wykonywanych operacji załogowych i bezzałogowych. Dla użytkowników przestrzeni powietrznej oznacza to m.in. optymalizację trasy przelotu, a więc realną oszczędność czasu i paliwa.
– To pierwszy projekt PAŻP realizowany w ramach „Szybkiej ścieżki” NCBiR, a kolejny projekt badawczo-rozwojowy ukierunkowany na rozwój kompetencji cyfrowych Agencji. Cieszymy się z możliwości jego realizacji wspólnie z polskimi podmiotami, podkreślając ich rosnącą rolę w budowaniu krajowych kompetencji ATM – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
– Cieszymy się, ze PAŻP przyjął ofertę współpracy z CTI, i wyrażamy olbrzymie zadowolenie z przyznanego dofinansowania, przy tak olbrzymiej konkurencji. Sam projekt zaś stanowi potwierdzenie naszych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych – powiedział Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments SA.
Już na etapie oferty projekt spotkał się ze wsparciem rynku, zyskując wsparcie Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskich Linii Lotniczych LOT oraz krajowych portów lotniczych.

(PAŻP)

Poleć ten artykuł:

Polecamy