TME: magazyn rośnie razem z klientem

TME: magazyn rośnie razem z klientem

Transfer Multisort Elektronik (TME) z siedzibą w Łodzi jest szybko rozwijającym się międzynarodowym dystrybutorem komponentów elektronicznych, koncentrującym się na sektorze B2B. Większość z około 500 tys. artykułów jest stale dostępna w magazynie centralnym o powierzchni 18 800 m2 w siedzibie firmy.

Codziennie wysyłają 5 tys. paczek do 150 krajów. TME zatrudnia ponad tysiąc osób pochodzących z niemal 20 różnych krajów, ponadto posiada 11 spółek zależnych w Europie, Chinach i USA.

Niezawodność w przyszłości

Firmy rodzinne planują z dużym wyprzedzeniem: ta zasada dotyczy również TME. Gdy w 2011 r. ten szybko rosnący sprzedawca wysyłkowy i internetowy zaplanował wraz z Kardex Mlog zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania palet, przewidział sporo przestrzeni na dalszy wzrost firmy. Plan został zrealizowany, powstał budynek o wysokości niespełna 23 m, długości 96 m i głębokości 8,3 m z jednym korytarzem magazynowym, obsługiwanym przez jedną układnicę Kardex MSingle. Pojemność około 2,5 tys. miejsc paletowych była w tym czasie całkowicie wystarczająca. W roku 2011 roku asortyment TME obejmował 64 350 produktów, codziennie wpływały 1300 zamówień (nie sztuk).

Trzy lata później liczby te wzrosły prawie dwukrotnie, dlatego w 2014 r. zlecono firmie Kardex Mlog pierwszą rozbudowę o dwa dodatkowe korytarze. Dzięki potrojeniu pojemności magazynowej centrum TME zostało solidnie wyposażone na następne pięć lat. W 2016 roku konieczna była jedynie optymalizacja wózka transferowego w celu zwiększenia przepustowości systemu.

Dopiero w 2019 roku trzeba było wznowić działania na dużą skalę: W tym okresie firma TME przyjmowała 3650 zamówień dziennie, zaś jej asortyment wzrósł do 329 tys. produktów. Bez przerywania bieżącej działalności firmy wybudowaliśmy dwie kolejne aleje magazynowe z dwiema układnicami, systemem przenośnikowym do składowania i wydawania artykułów z ośmioma napędami oraz stalową konstrukcją regałów. Dzięki skrupulatnemu harmonogramowi przebudowę zakończono w sierpniu 2020 r. – po niespełna czterech miesiącach.

– Z firmą Kardex Mlog współpracujemy już od ponad dziesięciu lat, a nasze oczekiwania co do przebiegu projektu zostały spełnione w sposób niezawodny i wyczerpujący również w ostatniej fazie budowy – opowiada Kornel Bętkowski, który towarzyszył rozbudowie i był za nią odpowiedzialny z ramienia firmy TME.

W trzecim etapie budowy firma TME ponownie postawiła na układnice typu Kardex MSingle. Bez ładunku przemieszczają się one w korytarzach z prędkością do 60 m/min. Prowadzone są przez nowoczesne sterowniki (PLC) Siemens i SEW MoviPLC. Możliwe jest wykonanie maksymalnie 57 cykli pojedynczych i 35 kombinowanych na układnicę w ciągu godziny.

Łatwa zdalna konserwacja

Każda operacja i aktualne pozycje 5 układnic oraz systemów przenośnikowych są przedstawiane graficznie na stanowisku dyspozytorskim za pomocą oprogramowania wizualizacyjnego Kardex MVisu do którego licencja jest nieograniczona czasowo i może być wykorzystywana przez dowolną liczbę użytkowników. W połączeniu z programem TeamViewer stanowi również podstawę do nieskomplikowanej zdalnej konserwacji urządzeń. Każda układnica posiada przesuwającą się wraz z nią szafę sterowniczą wyposażoną w panel dotykowy. Dzięki temu układnica może poruszać się w trybie półautomatycznym, ręcznym i nastawczym. Ewentualne błędy i usterki podczas pracy można zlokalizować w łatwy i szybki sposób za pomocą kamer zainstalowanych na układnicach. Obszar zasięgu kamery jest oświetlony w celu lepszej czytelności obrazu.

Podsumowując: długoterminowa inwestycja osiągnęła (niemal) granicę swoich możliwości dzięki budowie/rozbudowie zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Obecne wymiary nie pozostawiają dystrybutorowi przestrzeni na dalszy rozwój. Aby zwiększyć ogólną przepustowość i funkcjonalność systemu magazynowego, w lipcu 2022 r. rozwiązanie z wózkiem transferowym zostało zastąpione urządzeniami (przenośnikami) do transportu ciągłego.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy