Transport Muru Berlińskiego drogą morską do Korei Południowej

Transport Muru Berlińskiego drogą morską do Korei Południowej

Pozostałości Muru Berlińskiego są obecnie poszukiwanym unikatem, pełniącym rolę pamiątki i przestrogi. Nasz berliński zespół Air + Sea otrzymał wyjątkowe zlecenie polegające na przewiezieniu dwóch fragmentów muru do Korei Południowej.

Obecnie znajdują się one w stolicy kraju, Seulu, będąc pomnikiem symbolizującym nadzieję. Koreańczycy doskonale wiedzą, co znaczy podział kraju. Od zakończenia II wojny światowej Korea Północna i Południowa rozwijają się osobno. Starania o ponowne połączenie obu państw koreańskich podejmuje Ministerstwo Zjednoczenia Republiki Korei.

Pawilon Jedności

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to ambasada Republiki Korei kupiła od niemieckiego rządu federalnego fragmenty muru z przeznaczeniem na wystawę w Berlinie. Eksponaty umieszczono w Pawilonie Jedności – obiekcie urządzonym na Placu Poczdamskim przez działające przy ambasadzie Centrum Kultury Koreańskiej. Przypominały one o podziale Niemiec i jego przezwyciężeniu, a jednocześnie wskazywały na ciągle istniejący podział Korei.

Droga do Seulu

Po wygaśnięciu zawartej z władzami Berlina umowy o korzystanie z powierzchni pawilon został rozebrany. Wówczas dwa z trzech dużych fragmentów Muru Berlińskiego wyruszyły w podróż. Nadawca: Centrum Kultury Koreańskiej, Berlin. Odbiorca: Ministerstwo Zjednoczenia Republiki Korei, Seul.
– Nie było to nasze pierwsze zlecenie otrzymane od ambasady koreańskiej. Jednak ta przesyłka miała dla nas szczególne znaczenie – mówi nasz koreański pracownik Jongchol Chu, który osobiście nadzorował transport oraz odprawę celną.
– Aby ograniczyć do zera ryzyko uszkodzenia fragmentów muru, bardzo ostrożnie załadowaliśmy je żurawiem samochodowym na specjalnie wyściełane drewniane płyty.
Na przyczepie samochodu ciężarowego eksponaty zostały pieczołowicie zabezpieczone, by wykluczyć najdrobniejsze przemieszczenie. Następnie wyruszyły w drogę z Berlina do Hamburga, a dalej statkiem – przez Pusan do Inczonu. Ostatni odcinek trasy, fragmenty muru przebyły na przyczepie samochodu ciężarowego.

Mur symbolem nadziei w Seulu

Eksponaty w nienaruszonym stanie dotarły do Seulu. – To historyczny moment również dla mnie – przyznaje Jongchol Chu. – Mur przez prawie 30 lat dzielił Niemcy. Teraz jego fragmenty przywieźliśmy do Korei, by przynajmniej w naszych myślach obalić istniejący od ponad 75 lat mur pomiędzy Północą i Południem.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy