W Europie Środkowej wynajęto 1,5 mln mkw.

W Europie Środkowej wynajęto 1,5 mln mkw.

Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej wszedł w okres długotrwałej stabilizacji, co cieszy zarówno najemców, jak i właścicieli hal magazynowych. Od dwóch lat czynsze utrzymują się na poziomie 3,5-3,7 EUR/mkw./miesiąc.Wskaźnik powierzchni niewynajętej również...

Wskaźnik powierzchni niewynajętej również utrzymuje się na „zdrowym” poziomie ok. 10%. Firmy w dalszym ciągu przenoszą zakłady produkcyjne z Europy Zachodniej do innych lokalizacji, na czym zyskały przede wszystkim sąsiadujące z Niemcami Polska i Czechy. Te dwa kraje od dłuższego czasu mają największy udział w rozwoju regionu Europy Środkowej.

Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Sklep internetowy Amazon niedawno postanowił otworzyć na terytorium Czech magazyn towarów zwracanych przez klientów z Niemiec. Tańsza siła robocza i niższe koszty nieruchomości, a także możliwości ekspansji Amazona w Europie Środkowo-Wschodniej są na tyle atrakcyjne, że równoważą koszty transportu produktów z Niemiec. Stabilne warunki znacząco ułatwiają firmom długofalowe planowanie”.

Ponadto Amazon rozważa znaczne zwiększenie swojej obecności w Europie Środkowej poprzez wybudowanie magazynów, które obsługiwałyby klientów zarówno z Europy Zachodniej, jak i Europy Wschodniej.

Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią, powiedział: „W bieżącym roku zawarto w Polsce szereg dużych transakcji strategicznych, a w samym drugim kwartale wynajęto ponad 500 000 mkw. powierzchni magazynowej. Do rozwoju rynku magazynowego przyczyniają się sieci handlowe planujące dalszą ekspansję, operatorzy logistyczni 3PL zainteresowani poprawą łańcucha logistycznego oraz międzynarodowe firmy produkcyjne, które budują nowe lub rozbudowują istniejące obiekty. Spodziewamy się utrzymania trendu w najbliższych miesiącach”.

Popyt

W pierwszym półroczu bieżącego roku wynajęto ponad 1,5 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku wynajęto 1,2 mln mkw. Obecny poziom popytu świadczy o pozytywnych nastrojach na rynku. Największy popyt na powierzchnie magazynowe odnotowano w Polsce (prawie 880 000 mkw. w pierwszej połowie 2013 r.) i Czechach (470 000 mkw.). Na te dwa kraje przypadło 85% łącznego wolumenu najmu. Wzrost zainteresowania nieruchomościami magazynowymi zaobserwowano zwłaszcza w Czechach, gdzie w pierwszym półroczu wynajęto prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Podaż

W Europie Środkowej powstają kolejne obiekty magazynowe. W pierwszym półroczu bieżącego roku wybudowano ok. 260 000 mkw. nowej powierzchni w porównaniu z 370 000 mkw. w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ferdinand Hlobil powiedział: „Wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w Europie Środkowej w bieżącym roku będzie ponownie jednym z największych w Europie i w najbliższych latach trend ten może się utrzymać. Większość powierzchni wybudowało pięciu deweloperów. Jednak w niektórych regionach lokalne firmy (CTP oraz D+D Real) skutecznie rywalizują z międzynarodowymi deweloperami. Dla stabilności rynku ważny jest udział zarówno globalnych, jak i lokalnych graczy”.

Prognoza

Rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowej będzie rozwijał się w tempie zbliżonym do obecnego przy dotychczasowych wskaźnikach pustostanów i czynszach. Stabilizacja tego rynku zachęci do ekspansji zarówno nowych najemców, jak i nowych deweloperów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy