W trosce o przyszłość kolejnych pokoleń

W trosce o przyszłość kolejnych pokoleń

Właściwa odpowiedź na wyzwania klimatyczne polega na wprowadzaniu realnych zmian bezpośrednio do modelu biznesowego firmy. DPD Polska jest zaangażowana w tę transformację i krok po kroku realizuje założenia strategii DPDgroup, która pierwszy program zrównoważonego rozwoju ogłosiła już prawie 10 lat temu. Międzynarodowa grupa kurierska od 2016 wdraża podejście Driving Change. Zajmuje także pierwsze miejsce w Europie pod względem dobrowolnego offsetu emisji CO2. Dwa lata temu grupa ogłosiła ambitny plan obejmujący między innymi zieloną transformację usług kurierskich w ponad 200 miastach Europy.

Zielona logistyka miejska

Rozwój przyjaznej logistyki miejskiej bezpośrednio wpływa na ograniczenie szkodliwych emisji podczas procesu doręczenia. DPD Polska wdraża rozwiązania, które usprawniają logistykę ostatniej mili i poprawiają komfort życia społeczności. Od roku po ulicach polskich miast jeździ ponad 100 elektrycznych busów kurierskich z naszym logo. Sieć nadań i odbiorów DPD Pickup, która konsoliduje przesyłki w punkcie i ogranicza ruch aut kurierskich w miastach, liczy już prawie 9,5 tys. placówek. Obejmuje oddziały miejskie, punkty partnerskie, maszyny paczkowe i wybrane sieci handlowe. Kurierzy pracujący w oddziałach miejskich dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko- lub zeroemisyjnych oraz pieszo. Odbiorca może też odebrać przesyłkę z punktu samodzielnie. DPD Polska rozwija także usługi optymalizujące proces doręczenia, takie jak aplikacja mobilna czy portal mojapaczka.dpd.com.pl służące do zarządzania przesyłką. Dopasowanie usługi do preferencji odbiorcy zwiększa odsetek doręczeń w pierwszej próbie i tym samym ogranicza liczbę zbędnych kilometrów.


W ramach międzynarodowego projektu DPDgroup zainstalowała w Warszawie także 120 czujników pomiarowych, głównie mobilnych dla pyłów PM 2,5. Bieżąca informacja o poziomie zanieczyszczeń ułatwia mieszkańcom decyzje o codziennych aktywnościach. Wskazania można sprawdzać na stronie internetowej firmy. Warszawa to pierwsze miasto w Polsce i jedna z kilkunastu europejskich metropolii, w których DPDgroup realizuje tę inicjatywę. Czujniki Pollutrack znajdują się już m.in. w Londynie, Pradze, Hamburgu, Lizbonie, Paryżu, Bolonii, Madrycie czy Dublinie.

Zrównoważona infrastruktura

DPD Polska dokonuje redukcji szkodliwych emisji dzięki optymalizowaniu połączeń drogowych. Firma realizuje nowy model logistyczny polegający na decentralizacji procesów operacyjnych. Połączenia są krótsze, a to prowadzi do ograniczenia śladu węglowego. DPD Polska stosuje w swoich obiektach rozwiązania oszczędzające wodę, a od 6 lat instaluje oświetlenie LED ograniczające zużycie energii. Firma dba także o otoczenie wokół sortowni i oddziałów, sadząc drzewa i krzewy obniżające poziom zanieczyszczenia powietrza. W kilku lokalizacjach, między innymi w Gdańsku i w Poznaniu, wokół obiektów DPD wysiano łąki kwietne i postawiono ule.


DPD Polska regularnie dokonuje certyfikowanych zakupów tzw. „zielonej energii” (co roku pozyskuje w ten sposób ok. 4 mln kW), a także wytwarza własną. W ośmiu oddziałach w Polsce firma zainstalowała panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 265 kW, a kolejne projekty PV są w toku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy