We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitów

We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitów

We Wrocławiu otwarto linę produkcyjną perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. To pierwsza na świecie fabryka ogniw perowskitowych, które mogą być polskim hitem eksportowym.

Wizjonerski pomysł, technologia, która zmieni świat, rewolucja o globalnym potencjale – takie opinie można było usłyszeć podczas oficjalnego otwarcia pierwszej na świecie fabryki produkującej ogniwa perowskitowe. Zakład powstał w dawnej hali wrocławskiego Pafawagu, obecnie to Hala Nowa 7 na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ul. Fabrycznej.

Na pytanie, dlaczego Wrocław Olga Malinkiewicz, która opracowała nową metodę wykorzystania perowskitów podkreśla, że przed kilkoma laty przyjechała tutaj z Walencji w Hiszpanii, bo nawiązała współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

– Wrocław był jedynym miastem, z którego usłyszałam: Olga, jak kiedyś będziesz chciała przyjechać do Polski i rozwijać swoją technologię, to zapraszamy do Wrocławia, mamy tutaj dobrą infrastrukturę – mówi Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies.

Perowskity to minerały, a o ich wykorzystaniu od lat dyskutuje się w świecie naukowym. Wkrótce to słowo może być powszechnie znane. Wszystko za sprawą wrocławskiej spółki Saule Technologies. Jako pierwsi na świecie przenieśli ogniwa perowskitowe z laboratorium naukowego na linię produkcyjną, a to oznacza szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna energia.

Przedstawiciele Saule Technologies podkreślają, że lekkie i elastyczne panele słoneczne, budowane w oparciu o moduły perowskitowe, można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.

Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.

– Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – komentuje Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Saule Technologies to polska firma, związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, rozwija technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

Obecnie Saule Technologies to zespół 40 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z 15 krajów. Saule Technologies przez ostatnie miesiące, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.

Źródło: Wroclaw.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy