Współdzielenie na umowie o pracę w ramach otwartego rynku pracy
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Jak każdy inny obejmuje ogół form i procesów, a także ogół instytucji i uwarunkowań, które wpływają na jego funkcjonowanie.
W modelu aktualnie funkcjonującego rynku pracy spostrzegamy jednak wiele barier, pewnego rodzaju ograniczeń, które nie sprzyjają nadchodzącym trendom na rynku pracy wymagającym większej elastyczności w ramach zatrudnienia pracowniczego.
Jednocześnie aktualnym wyzwaniem dla firm jest zapełnienie luki kompetencyjnej i brak dostępności do pracowników.
Aktualny rynek pracy
Proces rekrutacji skutkujący zatrudnieniem pracowniczym oraz inwestycja w pracownika są jednym z większych nakładów finansowych ponoszonych przez pracodawcę. Na mocy powszechnie funkcjonujących przepisów prawa pracy, strony umowy o pracę mogą stosunkowo swobodnie kształtować ustalenia co do rodzaju umowy o pracę, jednak swoboda ta nie jest nieograniczona.
Zgodnie z raportem Hays: „Raport płacowy Hays 2021”, 76% pracowników rozważa zmianę pracy, a 84% pracodawców planuje zatrudnić nowych pracowników w 2021 roku.
Najważniejszymi powodami rozważania zmiany pracy według wspomnianego raportu jest brak możliwości rozwoju jak i charakter wykonywanej pracy.
Niezależnie od motywacji obu stron stosunku pracy skutkującej rotacją zasobów ludzkich, pracownik, kończąc stosunek pracy, trafia na rynek pracy. Nowy, przyszły pracodawca ponownie ponosi koszty procesów rekrutacyjnych, zatrudnienia i inwestowania w pracownika.
Przytoczone dane statystyczne wskazują na to, że pracodawca nawet nie zwalniając pracownika, zawsze pozostaje w dwóch rolach: pracodawcy, który rekrutuje i zatrudnia oraz pracodawcy, który kończy współpracę z pracownikami.
Otwarty rynek pracy
Założeniem otwartego rynku pracy opartego na modelu „współdzielenia na umowie o pracę” jest stworzenie nowego modelu rynku pracy, w którym każda ze stron: pracodawca macierzysty, pracownik oraz pracodawca przejmujący osiąga korzyść przy relatywnie niskich kosztach i zachowaniu pewnej stabilności zatrudnienia.
„Współdzielenie na umowie o pracę” oparte na art. 174(1) Kodeksu pracy jest rozwiązaniem, w którym pracownik, wyrażając zgodę na skorzystanie z urlopu bezpłatnego u pracodawcy macierzystego, ma szansę przekonać się w jaki sposób mogłaby wyglądać perspektywa zatrudnienia na umowie o pracę u pracodawcy przyjmującego, w tzw. okresie próbnym jednak nieograniczonym czasowo; pracodawcy przyjmującemu sprawdzenie pracownika bez ponoszenia kosztów rekrutacji, jednocześnie gwarantując pracodawcy macierzystemu czasowe pozbycie się kosztów zatrudnienia.
Otwarty rynek pracy oparty na współdzieleniu na umowie o pracę staje się rynkiem pracy korzyści, umożliwiającym zapełnienie luki kompetencyjnej oraz dostęp do unikatowych zasobów przy zachowaniu długoterminowych relacji z pracownikiem.
Jak wynika z raportu Hays, korzystanie z rozwiązań pracy elastycznej deklaruje 81 proc. pracowników. Aktualnie najczęściej wykorzystywane formy elastycznego zatrudnienia to: praca wykonywana zdalnie, wykorzystanie ruchomego systemu czasu pracy, czyli elastyczne godziny pracy, praca w niepełnym wymiarze godzin, czy też przepracowanie pełnego wymiaru etatu w mniejszą liczbę dni.
„Współdzielenie na umowie o pracę” jest kolejny rozwiązaniem oferującym pracownikom elastyczność w zatrudnieniu. Jednocześnie zatrudnienie pracownicze zaliczane jest do najbardziej stabilnych form zatrudnienia, rozumianych jako zapewnienie bezpieczeństwa bytowego pracownika. „Współdzielenie na umowie o pracę” ma szansę osiągnąć nowy standard cyklu życia zawodowego pracownika, w którym to pracodawca niezależnie od przyczyny skutkującej rozstaniem z pracownikiem, przedstawia pracownikowi oferty pracy, jednocześnie dając mu możliwość zweryfikowania potencjalnego, przyszłego pracodawcy.
Tworzenie przez pracodawcę środowiska pracy opartego na zaufaniu sprzyja temu, aby pracownicy deklarujący chęć zmiany pracodawcy, nie musieli samodzielnie angażować się w długotrwałe procesy rekrutacyjne, a mogli skorzystać ze wsparcia pracodawcy w tym zakresie, co jednocześnie pozwala pracodawcy macierzystemu przygotować się na nieuniknione rotacje zasobów ludzkich.
Więcej informacji na temat „współdzielenia na umowie o pracę” znajdziesz na stronie internetowej: www.niezwalniam.pl. Zapraszamy do kontaktu z Liderem Kampanii niezwalniam.pl, Donatą Hermann-Marciniak pod numerem telefonu: 513-924-288.