Wszystko płynie

Wszystko płynie

Dwie firmy – GF Piping Systems oraz DACHSER – ściśle współpracują od blisko dwudziestu lat, tworząc stabilną i harmonijną relację biznesową. Niedawno świętowały one w szwedzkim Jönköping ważną datę: dziesięciolecie nawiązania współpracy w Europie Północnej. Dzięki tamtejszemu magazynowi należącemu do firmy DACHSER rynki skandynawskie mają dostęp do bezpiecznych i niezawodnych systemów rurowych produkowanych przez jednego ze światowych liderów branży.

Wystarczy odkręcić kran i już pojawia się woda do picia, gotowania lub mycia zębów. Często traktujemy ten prosty, codzienny proces jako coś oczywistego, ale w rzeczywistości jest on wyzwaniem technologicznym. W końcu oczekuje się, że woda będzie płynąć z kranu na każde zawołanie i pod odpowiednim ciśnieniem. Wymaga to jednak zaawansowanej technologii działającej w tle: ukryte przed wzrokiem rury, instalacje, pompy, czujniki i testery jakości umożliwiają płynny przebieg procesów. To właśnie w dostarczaniu tychże produktów specjalizuje się firma GF Piping Systems z siedzibą w szwajcarskim Schaffhausen.

Spółka ta, należąca do koncernu Georg Fischer AG, jest czołowym ekspertem w dziedzinie przesyłu wody, gazu i substancji chemicznych. Zatrudnia ona 7686 pracowników na całym świecie, a jej obroty za 2021 r. wyniosły 1,97 mld franków szwajcarskich. W ofercie posiada ponad 60 tys. produktów oraz gotowych rozwiązań systemowych, m.in. kształtki, zawory, rury czy technologie automatyzacji, produkcji lub połączeń.

Współpraca GF Piping Systems oraz DACHSER to kwestia logistyki – dosłownie. Oddział DACHSER w Steißlingen k. Singen jest oddalony zaledwie 30 km od głównej siedziby GF Piping Systems w Schaffhausen, gdzie planowana jest globalna logistyka dla całej firmy.

Symbioza

– Wszystko zaczęło się od przesyłek zbiorowych i drobnicowych, które dostarczaliśmy dla GF Piping Systems do Włoch czy też Austrii – wspomina Zlatko Boskovic, General Manager w DACHSER Steißlingen. – Krok po kroku i państwo po państwie udało się nam rozszerzyć współpracę, włączając w to logistykę kontraktową. Z czasem przerodziło się to w owocną i korzystną dla obu stron współpracę, która w międzyczasie rozrosła się na tyle, że teraz wielu spośród naszych pracowników z przeróżnych lokalizacji świadczy rozmaite usługi dla GF Piping Systems – tłumaczy Jonas Bettray, który pracuje w DACHSER w roli Key Account Manager European Logistics i opiekuje się klientem na poziomie korporacyjnym. – Mamy świadomość tego, jak wyśrubowane są standardy jakości GF Piping Systems. Nasz klient docenia z kolei, co możemy mu zaoferować. Tworzy to podwaliny dla stabilnej relacji biznesowej.

Właśnie z tego powodu ci szwajcarscy specjaliści zdecydowali się dziesięć lat temu wspólnie z DACHSER otworzyć swoje centrum dystrybucji na Europę Północną w szwedzkim Jönköping. – Naszym celem była możliwość szybkiego i bezpośredniego dostarczania towarów do krajów nordyckich – nie tylko Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii, ale także tych bardziej „nietypowych” miejsc, jak Wyspy Owcze, Islandia i Grenlandia – mówi Andreas Jasko, Head of Global Supply Chain w GF Piping Systems Schaffhausen. – Do tego potrzebne nam były profesjonalne rozwiązania w zakresie magazynowania, kompletowania, pakowania oraz transportu zamówień.

Odpowiednim człowiekiem do tego zadania był Fredrik Rånge, kierownik magazynu w Jönköping dla DACHSER. Ten rodzinny 50-latek jest prawdziwym weteranem DACHSER, a do tego doświadczonym ekspertem ds. logistyki. Kiedy był mały, jego rodzice prowadzili firmę transportową. Twierdzi, że w przeciągu ostatnich trzech dekad spróbował i doświadczył już wszystkiego, od transportu i dystrybucji po magazynowanie. – A mój zapał tylko rośnie – śmieje się. – Codziennie przychodzę do pracy z uśmiechem na twarzy”. Częściowo dlatego, że wie, iż nie spędzi całego dnia za biurkiem. „Lubię pracować razem z załogą magazynu –  mówi.

Bliska współpraca

Fredrik Rånge nie jest jedynym, który podchodzi do swojej pracy i potrzeb klienta z nieskrywanym entuzjazmem. – Nazywamy nasz magazyn “słoneczną stroną”, ponieważ ludzie lubią tutaj przychodzić – i jesteśmy z tego dumni” – mówi. To tłumaczy, dlaczego w magazynie, który tylko dla samego GF Piping Systems pomieści 5000 półek, 3000 palet i ponad 500 rur, personel zatrudniony na otwarcie placówki w 2011 roku pozostał w niemalże niezmienionym składzie. – Dzięki bardzo niskiej rotacji pracowników wszystkie nasze procesy przebiegają gładko, bo mamy mnóstwo cennego doświadczenia i świetne się między sobą rozumiemy– mówi. – Znamy i doceniamy siebie nawzajem – poprzez te słowa ma na myśli nie tylko produkty i rynek firmy GF Piping Systems, ale też ludzi pracujących dla obydwu firm.

To gra zespołowa: Fredrik Rånge, kierownik magazynu w Jönköping dla DACHSER (po lewej) oraz Thomas Hammarback, DC Managera dla GF Piping Systems.

To, jak bliska stała się współpraca obu przedsiębiorstw, obrazuje najlepiej fakt, że Rånge nie ma daleko do klienta – biuro Thomasa Hammarbacka, DC Managera dla GF Piping Systems, jest zaledwie drzwi dalej. Tę niespotykaną często zażyłość pomiędzy klientem a dostawcą Rånge tłumaczy następująco: – Codziennie staramy się, aby jakość usługi była możliwie najwyższa”. Jasko postrzega to jako kolejny dowód na wyjątkową zażyłość i skuteczność współpracy na linii klient–dostawca: – Fredrik Rånge pracuje tak, jak gdyby sam był naszym pracownikiem, osiągając optymalne wyniki; innymi słowy, kierownik idealny. Dlatego też uważamy, że niesłychanie przyczynił się do naszego wspólnego sukcesu GF Piping Systems w Europie Północnej.

Obecnie DACHSER zaopatruje całą Skandynawię (Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię) dla GF Piping Systems z centrum dystrybucji w Jönköping. – Mamy na miejscu w magazynie większość produktów GF Piping Systems – wszystko, czego trzeba do budowy i konserwacji systemów przesyłu wody, gazu i innych cieczy – mówi Rånge. W portfolio około 10 tys. produktów znajdują się przedmioty o wadze od 10 gramów do 5 ton.

Aby przewieźć wszystkie towary, DACHSER stworzył stabilny łańcuch dostaw prowadzący od fabryk GF Piping Systems przez Europę do Szwecji. Większość przesyłek dociera do Jönköping jednak bezpośrednio z Schaffhausen poprzez oddział DACHSER w Steißlingen, co oznacza między sześć a dziesięć ciężarówek pełnych towarów tygodniowo.

Niezawodni nawet pod presją

– Systemy rurowe i produkty pokrewne to zawsze duże wyzwanie dla łańcucha dostaw –  twierdzi Rånge. Prace budowlane są często wykonywane pod presją czasu, a do zabiegów konserwacyjnych czy napraw przecieków potrzeba szybkiej i terminowej dostawy materiałów. – Przykładowo, jeśli zdarzył się przeciek, to monterzy potrzebują narzędzi i części zamiennych jak najszybciej – czasem liczy się każda minuta.

To dlatego większość przesyłek z Jönköping jest komponowana na miejscu. – Skandynawia ma o wiele niższą gęstość zaludnienia niż Europa Środkowa, co dla nas oznacza mniejsze partie towaru  do wysyłki i większą elastyczność w ich dystrybucji – mówi Rånge. – Tu, w DACHSER, rozumiemy, że ten rodzaj logistyki kontraktowej wymaga od nas wysokiej terminowości oraz niezawodności, tak aby nasz klient mógł czerpać jak największe korzyści z naszych usług”. Dzięki temu, gdy odkręcasz kurek, dochodzi do przesyłu – niezawodnie i bezpiecznie.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Eurologistics 6/2022

Poleć ten artykuł:

Polecamy