Wygra ten, kto utrzyma balans

Podczas przygotowywania raportu Operator Logistyczny Roku 2023, zebraliśmy od uczestników badania szereg komentarzy na temat sytuacji na rynku TSL. Zostały one ujęte w całej publikacji, lecz postanowiliśmy również, że w nadchodzących dniach trafią one bezpośrednio na Log24.pl.

Na pierwszy ogień trafia wypowiedź Lucyny Zaborowskiej-Princ, Dyrektor Regionu w Raben Logistics Polska, która odpowiada na pytanie o to, czy producenci którzy w ostatnich latach zaczęli postawili na akumulację zapasów powrócą do strategii just-in-time i czy trend lokowania dużych centrów logistycznych w Polsce utrzyma się.


Obecna sytuacja makroekonomiczna wymusza na wielu przedsiębiorstwach nowe spojrzenie na dotychczasowy logistyczny model pracy. Celem jest przede wszystkim całościowa optymalizacja kosztów, przy utrzymaniu jak najwyższej dostępności swoich produktów. Nie ma tutaj jednej wspólnej drogi, ponieważ inna strategia będzie się sprawdzać np. przy produktach tanich, gdzie koszt logistyczny stanowi spory udział w wartości produktów, a inna przy zaawansowanych technologicznie produktach opartych o trudno dostępne komponenty.

Na rynku wygra ten, kto będzie najlepiej balansował między wysokością zapasu, a jego dostępnością pod potrzeby klientów. Dostępność z kolei determinuje nie tylko gotowość wyprodukowanego produktu, ale także zdolność do jego dostarczenia do klientów w wymaganym czasie. Dla niektórych biznesów będzie to skutkowało wdrożeniem lub powrotem do modelu just-in-time, podczas gdy dla innych, przy analizie całego modelu – wszystkich kosztów, ale także plusów i minusów dla biznesu – będzie to utrzymanie lub nawet wzrost i konsolidacja zapasu.

Polska nadal wydaje się atrakcyjna jako centralna lokalizacja magazynowa obsługująca nie tylko rynek lokalny, ale i kraje sąsiednie. Takie rozwiązania są brane pod uwagę dzięki wysokiej jakości usług i elastyczności rozwiązań tutaj uruchamianych. Pomimo rosnących problemów z dostępnością i kosztami pracy, operatorzy logistyczni z siedzibą w Polsce nadal są w stanie zaoferować konkurencyjne kosztowo rozwiązania, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej.

Poza dobrą organizacją, są to często magazyny innowacyjne, działające w duchu zrównoważonego rozwoju. Zlokalizowanie magazynów centralnych w Polsce jest możliwe dzięki międzynarodowej sieci transportowej, która zabezpiecza codzienne wysyłki do różnych krajów europejskich z bardzo krótkimi terminami realizacji. A zatem magazyn w Polsce może także służyć jako magazyn just-in-time dla innych krajów Europy.


Zapoznaj się w całym raportem Operator Logistyczny Roku 2023

Poleć ten artykuł:

Polecamy