Wypadkowa kilku czynników

Wypadkowa kilku czynników

Małgorzata Markowska, Promotion & Communication Manager w GLS Poland, w ramach komentarza do badania Operator Logistyczny Roku 2023 została przez nas poproszona o wskazanie czynników, warunkujących zmiany na rynku logistycznym.


Zmiany na rynku logistycznym w najbliższym czasie to wypadkowa kilku czynników, które już teraz mocno determinują branżę. Kluczową rolę w rozwoju logistyki nadal ogrywa e-commerce. Dziś już 79 proc. Polaków kupuje w sieci, a jednym z istotnych elementów całego procesu zakupowego wpływającym na pozytywne doświadczenia z daną marką jest właśnie wygodna dostawa. Wszystko wskazuje na to, że trend zamówień online wymagających efektywnych i innowacyjnych rozwiązań logistycznych takich jak szybkie oraz elastyczne doręczenia czy monitorowanie przesyłek będzie się utrzymywał w najbliższym czasie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zmianę w branży logistycznej jest rozwój technologii. Ma to odzwierciedlenie w automatyzacji magazynów i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, które zwiększają efektywność operacyjną i sprawiają, że firmy zyskują przewagę nad konkurencją.
Równocześnie rośnie świadomość oraz oczekiwania klientów w zakresie zrównoważonej logistyki, co przekłada się wprost na bardziej ekologiczne i efektywne procesy logistyczne. 42 proc. badanych w raporcie Gemius deklaruje, że wpływ formy dostawy na środowisko ma dla nich duże znaczenie. Jest to więc bardzo istotne zagadnienie, które firmy logistyczne muszą brać pod uwagę, planując swoją ekspansję i uwzględniając w niej ekologiczną flotę oraz redukcję emisji śladu węglowego.

Logistyka to branża globalna i dlatego mówiąc o zmianach na rynku logistycznym trzeba brać pod uwagę rozwój handlu międzynarodowego i sytuację ekonomiczną na świecie. Przewagę będą tu miały na pewno firmy z dobrą ofertą międzynarodową, a na znaczeniu zyskiwać będą rynki wschodzące.


Zapoznaj się w całym raportem Operator Logistyczny Roku 2023

Poleć ten artykuł:

Polecamy