Wyprzedzić epokę
Logistyka produkcji to nadal w wielu firmach obszar, w którym drzemią niewykorzystane potężne możliwości optymalizacji i redukcji kosztów. Dziedzina ta nie została jeszcze zautomatyzowana w zaawansowany sposób.Innowacje w dowolnym obszarze przedsiębiorstwa przyczyniające się do
Innowacje w dowolnym obszarze przedsiębiorstwa przyczyniające się do podniesienia efektywności funkcjonowania stały się koniecznością. Optymalizacja procesów produkcyjnych wpłynie na zwiększenie jutrzejszej przewagi rynkowej firm już dzisiaj.
ERP to już za mało
Stosowane dotychczas rozwiązania są już niewystarczające. Aktualnie wykorzystywane systemy klasy ERP nie wspomagają w wymaganym obecnie zakresie procesów w sferze logistyki produkcji. System ten nie ma możliwości modyfikowania założonych planów na podstawie bieżących zdarzeń. ERP nie umożliwia także wglądu w toczący się proces produkcyjny. Pomimo wielu narzędzi niestety nie wskaże przyczyn powstawania strat produkcyjnych lub które partie są wadliwe. Nie jest on również w stanie określić wydajności produkcyjnej. A przecież ocena efektywności to pierwszy krok w stronę optymalizacji i nadrzędny cel działów logistyki produkcji.
Badanie wąskich gardeł
Nieplanowane wstrzymanie produkcji czy wąskie gardła, spędzają sen z powiek kierownikom działów utrzymania ruchu w wielu przedsiębiorstwach. Zidentyfikowanie źródeł nieefektywnej pracy linii produkcyjnej to pierwszy krok w kierunku optymalizacji procesów w fabryce. Można to wykonać przy pomocy badań migawkowych. Pozwalają one określić niedoskonałości określonych fragmentów produkcji, są proste w przeprowadzeniu i łatwo przynoszą wymierne korzyści. Jednak w bardziej skomplikowanych organizacjach, gdzie istnieje konieczność częstej weryfikacji jakości danego układu, z pewnością lepszym i tańszym przyszłościowo rozwiązaniem będzie sprawny system informatyczny, który wspomaga wybrane elementy logistyki produkcji. Badania migawkowe powinny być traktowane, jako wstęp do optymalizacji produkcji. Jednak regularne utrzymywanie wysokiej wydajności linii produkcyjnej wymaga od przedsiębiorstw posiadania specjalistycznych narzędzi IT.
Optymalizacja przez automatyzację
Narzędziem, które szybko zbiera informacje o przebiegu procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym jest Manufacturing Execution. Dla tego obszaru IT posiada szereg zaawansowanych narzędzi takie, jak regularne zarządzanie procesami lub ich monitorowanie, które eliminują najmniej regularnie pojawiające się niekorzystne zjawiska, w tym nieplanowane wstrzymanie produkcji.
Jednym z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed firmami jest umiejętność znalezienia czasu na weryfikację aktualnej sytuacji firmy oraz ocenę efektywności procesów. Przeprowadzanie analiz, tworzenie zestawień oraz statystyk to chleb powszedni pracowników dużych korporacji, którzy muszą poświęcać na te czynności czas przeznaczony na wykonywanie innych obowiązków. Ich praca staje się mniej efektywna, ponieważ nie są skupieni na swoich podstawowych obowiązkach, tylko na nieustannym analizowaniu sytuacji w przedsiębiorstwie. Problem ten można rozwiązać w prosty sposób. Wdrożenie systemu klasy MES umożliwia definiowanie raportów z różnych obszarów przedsiębiorstw, a zatem uwolni od tego obowiązku rzesze ludzi, którzy dotychczas się tym zajmowali. Zbieranie i przetwarzanie danych przez system daje możliwość ciągłej obserwacji procesów zachodzących na linii produkcyjnej, nawet, co minutę. Pozwala wyznaczyć rzeczywiste zużycie materiału w ciągu zmiany i porównać je z wskazaną w recepturze. Dzięki tej technologii możemy zatrzymać wadliwą partię produkcji, co ograniczy straty. Korzystną cechą rozwiązań klasy MES jest również możliwość ich zastosowania nawet w firmach nieposiadających zaawansowanych linii produkcyjnych, nie produkujących zaawansowanych technologicznie produktów.
Rozwiązania klasy MES wspomagają obszary takie jak harmonogramowanie, śledzenie produkcji w toku, genealogia, rozliczanie efektywności maszyn, obsługa parku maszynowego, czy kontrola jakości. Każde przedsiębiorstwo w zależności od potrzeb może wybierać dowolny zakres oferowanych rozwiązań i optymalizować swoje procesy w części lub w całości obszaru, który chce zoptymalizować.
Już dzisiaj zmuszeni jesteśmy coraz częściej patrzeć na zegarek, ponieważ świat rozpędza się w tempie geometrycznym. Jeszcze 50 lat temu nikt nie podejrzewał, że logistyka stanie się tak ważną dziedziną w gospodarce. Pięć lat temu nikt nie podejrzewał, że producentami kilku prestiżowych na świecie marek samochodów mogą być kraje azjatyckie. Dzisiaj nie tylko nie mamy pojęcia, co wydarzy się za kolejnych 5 lub 50 lat, ale zwyczajnie nie wiemy, co wydarzy się za kilka miesięcy. Jeżeli istnieje więc jakakolwiek możliwość weryfikacji wydajności naszych procesów produkcyjnych, a następnie możliwość usprawnień i redukcji kosztów w tym obszarze, to musimy to zrobić dzisiaj, ponieważ już za tydzień może być za późno!