Wysyp decyzji o wsparciu inwestycji w Małopolsce

Wysyp decyzji o wsparciu inwestycji w Małopolsce

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał cztery decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Synthos Dwory 7, Navigal, Unimetal Recycling i Grupa Steinhof decydują się skorzystać z ulgi podatkowej.
Synthos – nowa inwestycja w branży chemicznej

Nowoczesny budynek produkcyjny oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych – to planowana inwestycja spółki w Grupie Kapitałowej Synthos o wartości 65 000 000 zł. Dzięki inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji należąca do GK Synthos spółka Synthos Dwory 7 wybuduje w Oświęcimiu nowy budynek produkcyjny oraz rozbuduje i zmodernizuje dotychczasową infrastrukturę. Pomoże to w zwiększeniu wydajności i zdolności produkcyjnych zakładu oraz pozwoli na rozszerzenie portfolio o nowe, ekologiczne dyspersje oraz kleje do drewna. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych o około 17 000 ton rocznie. Spółka zadeklarowała poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 65 000 000 zł.

Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Zajmuje również pierwsze miejsce wśród producentów i sprzedawców płyt XPS w Europie Centralnej.

Działalność Synthos S.A. opiera się na produkcji i sprzedaży wyrobów chemicznych wykorzystanych jako surowce i produkty pośrednie przede wszystkim w przemyśle samochodowym, w branży budowlanej i w branży opakowań. Spółka jest ponadto producentem klejów stosowanych w przemyśle drzewnym i papierniczym, a także środków ochrony roślin.

Małe firmy – duże inwestycje

Ponad 13 milionów zainwestują dwie małe firmy: Navigal i Unimetal Recycling. Navigal spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zainwestuje 5 100 000,00 zł na utworzenie nowego przedsiębiorstwa. Spółka zdecydowała się nie tylko skorzystać z ulgi podatkowej, ale również wynająć biuro w budynku Krakowskiego Parku Technologicznego. Będzie tu realizować projekt o nazwie wwWareShop, który ma na celu rozbudowę własnych systemów SmartWMS i SmartIvopt wspierających rozwój branży e-commerce. Aplikacja pomaga łatwiej obsłużyć rosnącą liczbę zamówień i sprostać coraz większym wymaganiom klientów, jest też wsparciem dla pracowników odpowiedzialnych za kompletowanie paczek do wysyłki. Opracowywane systemy poszerzą ofertę spółki skierowaną do średnich i dużych przedsiębiorstw.

Decyzję o wsparciu otrzymuje także Unimetal Recycling sp. z o.o. z siedzibą w Trzebini. W ramach tej inwestycji powstanie nowy budynek produkcyjny z częścią biurową, wyposażony w dodatkowe maszyny oraz urządzenia do przetwórstwa katalizatorów. Spółka zadeklarowała poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 8 470 000,00 zł. Unimetal Recycling korzysta już z ulgi podatkowej w ramach zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (zostały one wydane w latach 2014 i 2018).

Rozbudowa Grupy Steinhof w Tarnowie

12 500 000 zł – tyle wyniesie nowa inwestycja Grupy Steinhof, która wybuduje nowoczesną halę produkcyjną i zmodernizuje swój tarnowski zakład. Grupa Steinhof od lat jest jednym z największych producentów haków holowniczych i klocków hamulcowych do pojazdów samochodowych osobowych i dostawczych w Polsce. W ostatnich latach firma znalazła się również w gronie największych producentów haków holowniczych w Europie. Posiada swój własny ośrodek badawczo-rozwojowy, który zajmuje się opracowywaniem, badaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych.

Planowana inwestycja pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa. W tym celu, przedsiębiorca zamierza zakupić nieruchomość w miejscowości Niedomice, wybudować nową halę produkcyjną oraz dokonać modernizacji istniejących zakładów w Tarnowie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy