Zajęcie pojazdu przez Straż graniczną – co warto wiedzieć?

Zajęcie pojazdu przez Straż graniczną – co warto wiedzieć?

Co roku brytyjska straż graniczna zatrzymuje na granicy towary warte tysiące czy miliony funtów a wraz z nimi ciężarówki i naczepy. Firmy transportowe z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, przekonują się, że odzyskanie swojej własności nie jest takie proste.

Brytyjska Agencja Straży Granicznej może zająć towary, w tym pojazd silnikowy, jeśli zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Ponadto pojazd wykorzystany jako ‘schronienie’ dla nielegalnych imigrantów, którzy zostali znalezieni przez straż graniczną w pojeździe może również zostać skonfiskowany. W tym artykule Mecenas Anna Matelska z AM International Solicitors wyjaśni kilka kluczowych szczegółów dotyczących przejęcia pojazdu przez straż graniczną i opcji działania, jeżeli tak się stanie.

Prawo brytyjskie zezwala organom celnym w Wielkiej Brytanii na przejęcie bądź zatrzymanie pojazdu wraz z naczepą podejrzanego o przewożenie:

– zakazanych przedmiotów i towarów (np. narkotyki, broń itp.)

– towarów bez odpowiedniej dokumentacji celnej

– towarów, za które nie zapłacono należnego podatku (np. alkohol i tytoń)

Ponadto wśród innych powodów zajęcia pojazdów są m.in.:

– niezapłacenie grzywien bądź kar

– przestępstwa popełnione przez kierowcę

– naruszenie określonych limitów kabotażowych

Przejęcie pojazdu przez Brytyjską Agencję Straży Granicznej.

Zajęcie pojazdu to proces, w którym Straż Graniczna przejmuje w posiadanie pojazd, który ich zdaniem podlega przepadkowi na podstawie ustaw podatkowo-celnych i akcyzowych. Samo zajęcie może wystąpić przy obecności właściciela lub bez niego jak mówi Mecenas Matelska.

Kiedy Agencja zajmuje pojazd (lub jakiekolwiek dobra osobiste z tym związane) przekazuje właścicielowi równocześnie zawiadomienie o zajęciu.

Takie zawiadomienie zawiera wykaz wszystkich zajętych rzeczy. Jeżeli to możliwe postaraj się usunąć wszystkie inne przedmioty osobiste z pojazdu, w innym wypadku również i one zostaną przejęte. W ten sposób nie będziesz musiał dodatkowo starać się również o zwrot tych przedmiotów podpowiada Mecenas Anna Matelska.

Straż graniczna może, ale nie musi, przejąć pojazd w Twojej obecności lub w obecności kierowcy lub Twojego agenta. W takim przypadku Ty, kierowca bądź Twój agent otrzymacie zawiadomienie o zajęciu pojazdu, z wyszczególnieniem, powodu z jakiego został zatrzymany.

Nierzadko mijają miesiące, zanim brytyjska Służba Graniczna zadecyduje o zwrocie skonfiskowanych rzeczy. Wielokrotnie zwrot pojazdu następuje dopiero po sprzedaży pojazdu na aukcji. Właściciel nawet nie uzyskuje rekompensaty.

Zanim przyjrzymy się możliwym opcjom działania, ważne jest, aby zrozumieć, że własność zajętego pojazdu nie zostaje przekazana od razu po zajęciu. Jednakże orzeczenie sądu lub upływ czasu mogą doprowadzić do przeniesienia własności na rzecz państwa. Ten cały proces jest znany jako przepadek mówi Szefowa AM International Solicitors.

Co możesz zrobić, jeśli Twój pojazd zostanie przejęty przez straż graniczną wyjaśnia Mecenas Anna Matelska.

Przejęcie pojazdu może zostać zakwestionowane. Istnieją trzy opcje, w jaki sposób możesz do tego podejść:

1. Zakwestionowanie legalności zajęcia pojazdu przez Straż Graniczną. Możesz wysłać zawiadomienie wyjaśniające, że zajęcie nie zostało dokonane w oparciu o reguły prawne. Samochód otrzymasz z powrotem dopiero po udowodnieniu, że zajęcie było faktycznie niezgodne z prawem.

2. Drugi sposób to przywrócenie. Proces ten obejmuje akceptację, że pojazd został legalnie zajęty, a następnie zwrócenie go do Ciebie w toku dalszego ubiegania się i procedowania.

3. Opcja mieszana łącząca dwie poprzednie. Tak więc, jeśli uważasz, że zajęcie zostało dokonane nielegalnie, możesz to zakwestionować i poprosić Agencję Straży Granicznej o zwrot pojazdu, podczas gdy sąd nadal proceduje, czy zajęcie było legalne, czy nie.

Bez względu którą z powyższych opcji wybierzesz, będziesz potrzebować doświadczonego prawnika. Prawnika, który może pomóc Tobie, Twojemu kierowcy czy agentowi w przygotowaniu strategii obrony, aby Twoje dobra i rzeczy osobiste trafiły z powrotem do Ciebie. Utrata pojazdu w wyniku przepadku to znaczna strata pod względem wartości pojazdu jako inwestycji czy kosztów związanych z brakiem środka do transportu towarów. Tak więc doświadczony prawnik może pomóc we wskazaniu, co zrobić, aby uzyskać korzystny wynik w przypadku dowolnego pojazdu przejętego przez Brytyjską Agencję Straży Granicznej .

Prawnik poprowadzi Ciebie przez procedury i wskaże najlepszą drogę by odzyskać skonfiskowane mienie. Nie należy zwlekać z decyzją zaangażowania wykwalifikowanego prawnika zbyt długo bo może być za późno, a skonfiskowana własność zostanie bezpowrotnie sprzedana lub zajęta. Prawnicy AM International Solicitors mają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Zapraszamy do kontaktu do naszej Kancelarii.

Poleć ten artykuł:

Polecamy