Zawiesić pobór opłat

Zawiesić pobór opłat

Transport i Logistyka Polska zwróciła się z prośbą do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów o zawieszenie poboru opłat za przejazd drogami objętymi systemem Viatoll w okresie epidemii COVID-19. Log24.pl i Truck&Business Polska popierają prośbą, której realizacja może wspomóc branżę przewozową.

Przez ostatnie 20 lat przewoźnicy drogowi nie zwracali się z podobnymi apelami o tak konkretne wsparcie rządowe. Niemniej taka decyzja wpisałaby się w zakres pomocy jaki przygotowywany jest dla przedsiębiorców przez polskie władze w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”.

Zgodnie z raportem PwC „Transport przyszłości”, przygotowanym we współpracy z TLP, na każde przejechane 100 km pojazd ciężarowy o d.m.c. powyżej 3,5 t generuje w przybliżeniu ok. 208 zł wpływów do budżetu państwa. To opłaty zawarte w nabywanym przez przewoźników paliwie (tj. podatek VAT, opłata paliwowa i akcyza), podatek od środków transportu, opłata środowiskowa, opłaty za rejestracje oraz obciążenia podatkowe i społeczne przedsiębiorców i kierowców (w tym VAT, PIT, CIT oraz ZUS). Kwota ta nie dotyczy wpływów z tytułu opłaty elektronicznej – nie uległaby więc zmianie w proponowanym przypadku zawieszenia opłaty elektronicznej.

Poleć ten artykuł:

Polecamy