Zrównoważony rozwój w TSL przez wykorzystanie visibility

Zrównoważony rozwój w TSL przez wykorzystanie visibility

W czerwcu świętowaliśmy Światowy Dzień Środowiska. W kontekście tego dnia warto zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające niwelować negatywne oddziaływanie transportu drogowego na naszą planetę – takie jak wykorzystanie real time visibility w monitoringu zleceń.

Zrównoważony rozwój staje się coraz istotniejszym elementem dalekosiężnych strategii – nie tylko na poziomie poszczególnych krajów europejskich, ale także dużych przedsiębiorstw. W ciągu dwóch kolejnych dekad, aby zbliżyć się do neutralności klimatycznej w transporcie drogowym, będą musiały powstać rozwiązania technologiczne, które to umożliwią. Jednak już dziś można obniżać emisję CO2 pojazdów ciężarowych dzięki rozwiązaniom z obszaru telematyki i visibility. Temat będzie tylko zyskiwał na znaczeniu, warto więc zainteresować się technologiami zrównoważonego zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw już dziś.

TSL w kierunku zrównoważonego rozwoju

W przypadku mniejszych przewoźników, wciąż jeszcze mało kto podejmuje realne działania na rzecz ekologicznej zmiany ze względu na brak zarówno konkretnych wymagań jak i odpowiednich środków zachęty. Ekologiczna technologia napędowa jest gorącym tematem przede wszystkim wśród największych i najbardziej dominujących firm w branży, jak i wśród nowych start-upów. Niektóre podmioty już dziś podejmują wysiłki na rzecz transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Część spedytorów wprowadza na przykład wymóg pomiaru śladu węglowego i stara się znaleźć dobrej jakości narzędzia pomiarowe. W związku z tym rośnie popyt na dotyczące tematu rzetelne dane. – Platforma CO3 koncentruje się na rejestrowaniu danych wysokiej jakości. Jednym z ważnych powodów, dla których to robimy, jest chęć pomocy naszym partnerom w transformacji ekologicznej – mówi Anton Gustafsson, Managing Director CO3. – Nie tylko inwestujemy w platformę CO3, ale także staramy się nawiązywać proekologiczne partnerstwa. Prowadzimy między innymi rozmowy ze start-upem specjalizującym się w pomiarach śladu węglowego. Wspólnie dążymy do zapewnienia klientom kompleksowych danych na temat zużycia paliwa, typu pojazdu, szczegółów podróży i innych ważnych aspektów – dodaje.

Tour monitoring i optymalizacja tras – sposób na zapoczątkowanie zielonego trendu

Dopóki nie będą istniały prawne, ekonomiczne i konkurencyjne przesłanki, by zadbać o zrównoważony rozwój, jest mała szansa, że mali przewoźnicy zdecydują się na inwestycje w tym kierunku. By zmiana samoistnie się dokonała, musi być korzystna dla wszystkich stron. Warto więc już dziś głośno mówić o tym, że optymalizacja zarządzania łańcuchem dostaw dzięki visibility jest nie tylko zbieżna z celami zleceniodawcy, spedytora i przewoźnika, ale także sprzyja ograniczeniu emisji CO2. – Możliwa do osiągnięcia dzięki analizie danych z platformy CO3 redukcja liczby pustych przejazdów realnie zmniejsza koszty transportu dla zleceniodawców i maksymalizuje zyski przewoźnika. Dzięki wykorzystaniu ETA możliwe jest lepsze zaplanowanie czasu rozładunku / załadunku oraz zmniejszenia czasu oczekiwania ciężarówek po przyjeździe na miejsce – tłumaczy Anton Gustafsson, Managing Director CO3. – Monitoring typu tour (tj. monitoring zlecenia transportowego) daje możliwość dodania 2 i więcej punktów załadunku / rozładunku dzięki temu w ramach jednego zlecenia dany pojazd może zrealizować kilka załadunków i rozładunków ponownie wykorzystując przestrzeń ładunkową naczepy oraz fakt, że znajduje się już w trasie. Określenie punktów docelowych pozwala na wyliczenie ETA przy wykorzystaniu geofencingu a tym samym bieżącą weryfikację czy transport dotrze na czas . Funkcjonalności te umożliwiają lepsze planowanie transportów i zmniejszenie liczby pustych przejazdów. Dodatkową korzyścią jest zapis przebiegu realizacji zlecenia – to narzędzie, które daje wszechstronne korzyści wszystkim zaangażowanym w transport podmiotom. W parze z oszczędnościami i poprawą planowania idzie ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – dodaje. Mając na uwadze rosnącą świadomość wpływu łańcucha dostaw na środowisko warto wysłać do branży TSL: zmiana dla zrównoważonego rozwoju jest możliwa już teraz. Dzięki rozwiązaniom z obszaru visibility transport staje się bardziej zracjonalizowany, opłacalny dla wszystkich stron i ekologiczny zarazem.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy