3 D ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ
Katowicka edycja warsztatów 3D Zarządzania Produkcją, która odbyła się 26 czerwca w hotelu Angelo, była drugą okazją do skonfrontowania Lean Manufacturing, Teorii Ograniczeń i ERP. Uczestnicy spotkania zostali przeprowadzeni przez meandry tych metod i dowiedzieli się, jak wykorzystywać każdą z nich do maksymalizacji zysków firmy.
Szkolenie prowadził Janusz Pieklik, prezes Business Global Consulting, mający na koncie ponad 150 projektów wdrożeniowych systemów ERP i ogromne doświadczenie w branży nowoczesnych metod zarządzania produkcją. Zgromadzona przez niego wiedza pozwoliła na stworzenie unikatowego programu, umożliwiającego poznanie trzech metod oraz syntezę korzyści wynikających z ich stosowania. Prelegent bez wahania wypunktował także wady Lean, ToC i ERP.
Ciekawe dygresje
Formuła spotkania obejmowała prezentację licznych praktycznych przykładów i przeprowadzenie obliczeń, dzięki którym menedżerowie produkcji są w stanie zoptymalizować przebieg procesu. Realizacja takich zadań wymagała jednak poznania podstawowych parametrów, zasad i pojęć związanych z Lean Manufacturing, Teorią Ograniczeń i ERP. Prelegent zapoznał zatem uczestników ze stosowaną nomenklaturą i zaprezentował wzory, których próżno szukać w jakichkolwiek polskojęzycznych źródłach. – Łatwo się o tym mówi, ale gdy pojawia się potrzeba, aby coś wyliczyć, wszyscy mają problem – przekonywał Janusz Pieklik.
Szkoleniu towarzyszyły liczne dygresje dotyczące praktycznych aspektów wdrożeń. Janusz Pieklik, prezentował przykłady rozwiązań, które sprawdzają się w naszych warunkach, jak też zwracał uwagę na te, które zawodzą. Np. polskie firmy znakomicie radzą sobie z wdrażaniem SMED – Efekty są świetne – podkreślił prelegent, przyznając jednak, że często jest to jedyny element Lean Manufacturing, który sprawdza się w firmie.
ERP zarządza liczbami
Ogromnie możliwości systemów ERP sprawiają, że trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy produkcyjnej bez ich użycia. Janusz Pieklik przyznał, że spośród omawianych metod to ERP jest najczęściej spotykany w Polsce. – Lecz ERP zarządza tylko liczbami, a nie systemem produkcyjnym – zauważył prelegent, zwracając uwagę na ryzyko, jakie niesie za sobą nałożenie zbyt ostrego rygoru raportowania – Pracownicy nie tworzą wartości podczas raportowania, tylko podczas pracy. Nie odrywajmy ich od niej – podkreślił. Innym przykładem zagrożenia w przypadku stosowania ERP jest efekt byczego bicza, stwarzający ryzyko wystąpienia nadprodukcji w wyniku błędnie interpretowanych sygnałów rynkowych.
Prezentacja zasad i narzędzi stosowanych przez Teorię Ograniczeń spotkała się ze szczególnie dużym zainteresowaniem uczestników. Ta koncepcja jest stosunkowo nieznana w Polsce, a prelegent, wskazując jej silne strony, zwrócił uwagę na szybkie i znaczące efekty zwłaszcza, że ToC charakteryzuje się ściśle finansowym podejściem do efektywności procesu produkcyjnego.
Teoria Ograniczeń skupia się na optymalizacji działania wąskiego gardła, spychając na dalszy plan pozostałe etapy procesu produkcyjnego. I choć to zupełnie inne podejście niż w przypadku Lean Manufacturing, to ToC chętnie korzysta z narzędzi Lean i ERP aby pozbyć się ograniczenia.
Optymalizacja na przykładach
O tym, jak w praktyce stosować omawiane metody, można było się przekonać śledząc konkretne przykłady. Fabryka palet posłużyła do prezentacji sposobu na znalezienie optymalnego rozwiązania, zwiększającego zyski przedsiębiorstwa. Prelegent udowodnił, że zasady ekonomii sugerują błędne działania, tylko pozornie zwiększające efektywność. Symulacja zastosowania Teorii Ograniczeń do rozwiązania problemu dała znakomite skutki.
Przykład producenta desek snowboardowych zobrazował zasady mapowania strumienia wartości w ramach działań Lean Manufacturing. Korzystając z poznanych wcześniej parametrów i wzorów prelegent krok po kroku pokazał jak dostosowuje się proces produkcyjny do zasad przepływu oraz wyrównuje czas cyklu i czas taktu. Przykład ten pozwolił od razu zaprezentować najefektywniejsze sposoby organizacji gniazd produkcyjnych.
Doskonałe podsumowane szkolenia stanowiła tabelaryczna prezentacja możliwości trzech omawianych metod z punktu widzenia optymalizacji różnych obiektów. Przyjazna, nieformalna atmosfera szkolenia sprzyjała interakcji uczestników i dyskusji na temat najciekawszych zagadnień. Organizatorzy szkolenia, Wydawnictwo Eurologistics i Logistyka Produkcji, dziękują za wsparcie partnerom imprezy – firmom Dachser oraz Quantum Software – i zapraszają na kolejną edycję wydarzenia.