3 D ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ

Pierwsze starcie trzech światów

W jaki sposób poprawić produktwność firmy, zapewnić większe zyski, zoptymalizować produkcję i zlikwidować marnostrastwo? Jak rozwiązać problemy, pojawiające się na styku zagadnień związanych z Lean Management, Teorią Ograniczeń i ERP? Tego wszystkieko można się dowiedzieć dzięki cyklowi szkoleń 3D Zarządzania Produkcją, organizowanych przez wydawnictwo Eurologistics i magazyn Logistyka Produkcji. Pierwsza runda starcia trzech produkcyjnych światów już za nami, odbyła się ona 6 marca w warszawskim hotelu Lord.

Nie brak źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat każdej z tych metod. Po raz pierwszy przeprowadzona została jednak ich konfrontacja, pozwalająca na wskazanie różnic, podobieństw, identyfikację występujących problemów oraz możliwości wspólnego stosowania poszczególnych narzędzi. Prowadzący szkolenie Janusz Pieklik, Dyrektor Business Global Consulting, dzięki wieloletniej praktyce we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu produkcją, nieustannie wspierał się konkretnymi przykładami. – To nie są metody dla metody dla metody, każda z nich przekłada się na pieniądze – podkreślił prelegent na początku szkolenia.

Niezbędne podstawy

Nie można porównywać narzędzi takich jak Lean Management, Teorii Ograniczeń i ERP bez wcześniejszego ich poznania. Dlatego też na początku szkolenia uczestnicy mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z zarządzaniem produkcją. Prezentowane były nie suche definicje, a rzeczywiste, praktyczne znaczenie poszczególnych pojęć w działaniu firm. Janusz Pieklik wielokrotnie podkreślał, iż informacji na temat wielu z tych zagadnień nie można odnaleźć w polskiej literaturze.

Podsumowaniem części dotyczącej parametrów procesu produkcyjnego w Teorii Ograniczeń była symulacja działania rzeczywistej firmy. Uczestnicy przekonali się, że rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem czysto ekonomicznego podejścia daje gorsze efekty niż stosowanie ToC. – Ekonomia się myli – przypominał słowa Eliyaha Goldratta prelegent.

Banalne Lean

Po wprowadzeniu w podstawowe zagadnienia, Janusz Pieklik szeroko przestawił metodę Lean Management, skupiając się nie tyle na jej filozofii, co praktycznych aspektach spotykanych w zakładach produkcyjnych. Nacisk położono na problemy związane z jej wdrażaniem w polskich firmach. Prelegent wyjaśnił, że często stosowane są u nas tylko wybrane elementy, co kłóci się z podstawową zasadą Lean Management, zakładającą pełne dążenie do doskonałości. Zdarzają się też sytuacje, w których przedsiębiorstwa i pracownicy stosują narzędzia Lean, nie znając tej filozofii i nie zdając sobie nawet z tego sprawy – Lean to same banalne sprawy, tyle, że jest ich dużo – podsumował Pieklik, przyznając, iż wprowadzanie tej filozofii z Polsce często kończy się porażką, nieraz wynikającą ze słabego zaangażowania zarządów firm.

Schodzimy z chmur

Następna część szkolenia poświęcona była Teorii Ograniczeń, prelegent zwrócił uwagę, iż idealne systemy, do których dąży Lean Management, w praktyce nigdy nie istnieją. Teoria Ograniczeń jako konkurencyjna metoda oferuje firmom udokumentowane i szybsze korzyści. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie typy ograniczeń najczęściej występują w firmach i dlaczego są problemy z ich identyfikacją.

Po raz kolejny skonfrontowano trzy omawiane zagadnienia, prowadzący szkolenie wyjaśnił, w jaki sposób pewne metody Lean Management mogą być wykorzystywane w działaniach związanych z Teorią Ograniczeń oraz jakie możliwości – ale i zagrożenia – pojawiają się, gdy wykorzystujemy systemy ERP przy takich rozwiązaniach. Zwrócono też uwagę na konflikty pewnych założeń, przykładowo na dopuszczanie nadprodukcji w Teorii Ograniczeń, co z kolei całkowicie wykluczają zasady Lean.

ERP dobre czy złe?

Część poświęconą ERP Janusz Pieklik rozpoczął od stwierdzenia, iż spośród trzech omawianych na szkoleniu zagadnień to właśnie planowanie zasobów przedsiębiorstwa z pomocą systemów informatycznych jest najczęściej spotykane w polskich fabrykach. Przedstawione zostały problemy związane z dążeniem do nadmiernego skomplikowania oprogramowania. Prelegent zwrócił też uwagę, iż systemy te nie są w stanie odzwierciedlić wielu rzeczywistych procesów, a harmonogramowanie stwarza kłopoty we wdrażaniu Teorii Ograniczeń.

Podsumowaniem głównej części szkolenia było porównanie możliwości optymalizacji procesu produkcyjnego z wykorzystaniem Lean Management, Teorii Ograniczeń oraz ERP. Nie zabrakło kilku słów na temat wciąż dominującej w Polsce produkcji w partiach i wad tego rozwiązania.

Jak zorganizować gniazdo produkcyjne?

Uzupełnieniem szkolenia było kilka słów, poświęconych zasadom organizacji gniazd produkcyjnych. Na koniec prelegent zaprezentował obszerny przykład mapowania strumienia wartości i poprawy wskaźników. Oparty był on oczywiście o działania hipotetycznej fabryki, ale wszystkie używane zasady stosowane są też w praktyce.

Uczestnicy szkolenia, zorganizowanego z pomocą naszych partnerów, firm Dasher i Quantum Software, nie kryli zadowolenia z efektów spotkania. Podczas przerw i po zakończeniu sesji wielu z nich korzystało z okazji do rozmowy z Januszem Pieklikiem, który chętnie odpowiadał na pytania związane z problemami, jakie nasi goście napotykają w swoich firmach. Kolejne 3D Zarządzania Produkcją zapowiada się równie interesująco.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Zobacz relacje z innych konferencji

FutureLog 2024 – relacja

FutureLog 2024 – relacja

3 października Witold Zygmunt
Trendownia 2024

Trendownia 2024

9 maja Witold Zygmunt
FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt