Innowacje w logistyce 2010

Innowacje, to nieustanny rozwój

 

Ponad 400 osób uczestniczyło w zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics konferencji „Innowacje w Logistyce”, która odbyła się podczas targów Taropak w Poznaniu. Szósta edycja konferencji cieszyła się rekordową frekwencją, co pozwala wysnuć wniosek, że doskonale spełnia swoją rolę platformy wymiany informacji na temat najnowszych trendów w świecie logistyki.

 

Temat konferencji: „Cały świat to Twój dział badawczo-rozwojowy” przyciągnął menedżerów, specjalistów i praktyków nie tylko z branży logistycznej, ale również z gałęzi pokrewnych. Marek Jędra z Quantum software przekonywał uczestników, że zwycięstwo w wyścigu z czasem jest absolutnie możliwe. Nieodzownym warunkiem, aby ten wyścig wygrać jest ustawiczny i innowacyjny rozwój, który jest permanentną cechą organizacji, które chcą istnieć. Jeśli tego przedsiębiorstwa nie zrozumieją, czeka je śmierć. Współczesne innowacje rzadko przypominają wynalezienie koła, przeważnie są sztuką łączenia wielu istniejących już rozwiązań i technologii.

Niezbędne IT

Efektywność procesów wewnętrznych jest uzależniona od struktur informatycznych posiadanych przez przedsiębiorstwo. Małgorzata Koźmińska, product management director consulting  w firmie Comarch S.A. wyjaśniała, jak sprawne zarządzanie dokumentami i ich archiwizacja mogą wpłynąć na optymalizację kosztów w przedsiębiorstwie. Nowoczesne rozwiązania informatyczne zwiększają wydajność i obniżają koszty w firmie. Poprzez odpowiednie przetworzenie dokumentów i danych niestrukturalnych możemy zaoszczędzić od 10 do 50 proc czasu pracy, który upływa pracownikom merytorycznym na wyszukiwaniu potrzebnych dokumentów. Dla sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem potrzeba obecnie elastycznych systemów IT, które są współcześnie, wyraźnie obserwowanym trendem w technologiach informatycznych, mówili o tym Andrzej Pająk i Mariusz Kłęmbkowski z Asseco Business Solutions.

 

Optymalizacja pod znakiem WMS i TMS

Zaawansowana logistyka wymaga stosowania narzędzi optymalizacji i automatyzacji pracy. System zarządzania magazynem pozwala dostosować procedury do wymagań klienta i stworzyć dla niego dedykowaną platformę wymiany danych i kontroli procesu logistycznego na każdym etapie. Tezę tę udowadniali:  Jaromir Paszek, dyrektor handlowy Mantis Polska oraz Grzegorza Kamionka, dyrektora operacyjnego w No Limit, opisując wdrożenie systemu Logistics Vision Suit, firmy Mantis, w magazynie No limit. Alternatywne rozwiązanie dla skutecznego planowania, nadzorowania i rozliczania procesów dostaw w firmie produkcyjnej przedstawił Andrzej Kułakowski z  firmy interLAN. Korzyści wynikające z wdrożenia TMS (Transport Management System) to przede wszystkim skrócenie czasu i wzrost efektywności planowania, a także skuteczny nadzór na procesem dostawy.

 

Planowanie mimo zmian

W czasach kryzysu wiele przedsiębiorstw transportowych musiało drastycznie zredukować swój park samochodowy. Dodatkowo na zmniejszenie możliwości załadunkowych miał wpływ duży niedobór kierowców, w ten sposób podsumowywał efekty kryzysu w transporcie Dariusz Korbut, przedstawiciel TimoCom w Polsce. Dlatego zaprezentował zebranym innowacyjną Europejską Platformę Przetargową TC eBid®, która pozwala wzmocnić biznes kontraktowy.

 

Herman Wierenga, dyrektor zarządzający ORTEC Central & Eastern Europe, mówił o najlepszych praktykach związanych z kosztami operacyjnymi transportu i dystrybucji. Innowacyjne spojrzenie w tej dziedzinie, wymaga inwestycji w planowanie, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta, wysokiego poziomu monitoringu oraz aktywnej poprawy poziomu usług. Współczesna logistyka zmienia się każdego dnia, nie oznacza to jednak, że planowanie jest niemożliwe. Innowacyjne narzędzia planistyczne i odpowiednia strategia pozwalają efektywnie wykorzystywać potencjał przedsiębiorstwa i przynieść od 10 do 15 proc oszczędności. Ponadto, innowacyjna firma transportowa powinna wykorzystywać dostępne na rynku zasoby, generować oszczędności w administracyjnych kosztach procesu transportowego. Może temu przysłużyć się limitowana pod względem dostępu platforma, którą zaprezentował Michał Krzysik z Transporeon. Wśród wielu korzyści prelegent wymienił m.in. współpracę z innymi zleceniodawcami, wzrost bezpieczeństwa i jakości wykonywanej usługi.

 

Idea sprawnej intralogistyki

Magazyn to nadal największy koszt w logistycznym łańcuchu dostaw, dlatego innowacje w tym obszarze szczególnie interesowały uczestników konferencji. Maria Zubowicz z firmy STILL zaprezentowała najnowsze rozwiązania w dziedzinie transportu materiałowego w magazynach. Omawiane zestawy transportowe, składające się przyczep, ciągników i wózków, pozwalają zwiększyć efektywność linii produkcyjnych, uzyskać oszczędności w kosztach i powierzchni magazynowej oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

 

Terminal pod kontrolą

Transport intermodalny jest mocno wspierany przez Unię Europejską. W ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba terminali kontenerowych, które wchodzą w skład rosnących, jak grzyby po deszczu centrów logistycznych. Nowoczesne zarządzanie lądowym terminalem jest obszarem, którym interesują się firmy tworzące systemy informatyczne dla logistyki. Piotr Klimek z JERID Polska oraz Mirka Hanaczakowska z OLTIS Group opisywali poszczególne moduły systemu do zarządzania terminalem, pozwalające przyspieszyć załadunek i rozładunek oraz zmniejszyć ilość manipulacji kontenerami na terminalu, co obniża koszty ponoszone przez operatora.  

 

Ślad węglowy

Ekologia zajmuje coraz szersze miejsce w dyskusjach i konferencjach poświęconych logistyce, stając się jednym z wyznaczników nowoczesnego myślenia. Zmniejszenie zużycia surowców i zanieczyszczeń środowiska przestaje być wyłącznie kwestią wizerunku firmy, ale przekłada się już na konkretne mierniki. Jednym ze sposobów ograniczenia wpływu na środowisko jest wynajem palet, stwierdziła Marta Górska, menedżer marketingu w firmie CHEP.

 

Platforma smart supply

 Jedną z pierwszych w kraju internetową platformę B2B wspierająca i monitorującą innowacyjną współpracę z dostawcą, zaprezentował jej twórca Paweł Trębicki. Platforma umożliwia każdemu dostawcy sprawdzenie online wyników w wybranych okresach oraz przypisanie indywidualnych wag poszczególnym KPI różnym grupom dostawców, a także daje pełen dostęp do danych w dowolnym momencie z dowolnej lokalizacji. Przetargi na platformie można dokonywać na podstawie oferty cenowej oraz ocenę profilu jakościowego dostawcy. O tym, czy będzie to przyszłościowy trend zakupowy, zweryfikuje, jak zwykle rynek.

 

 

 

Załącznik:

Wpływ nowoczesnej komunikacji transakcyjnej i reputacji sieciowej na relacje z dostawcami – Paweł Trębicki Smart Supply

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Pliki do pobrania

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Zobacz relacje z innych konferencji

FutureLog 2024 – relacja

FutureLog 2024 – relacja

3 października Witold Zygmunt
Trendownia 2024

Trendownia 2024

9 maja Witold Zygmunt
FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt