Logistyka magazynowania i otoczenia zakładu w praktyce.
IT kołem zamachowym logistyki
Systemy IT są jednym z kół zamachowych współczesnej logistyki. Optymalizacja wielu procesów wewnątrz magazynu przy turbulentnym charakterze rynku nie jest możliwa bez odpowiedniego wsparcia informatycznego. Organizowana wspólnie przez Quantum software i Eurologistics w Krakowie konferencja traktowała o wsparciu IT w racjonalizacji przepływu materiałów oraz sposobach sprostania wyzwaniom jakie stoją przed firmami logistycznymi.
Konferencja, która odbyła się 1 lipca w Hotelu Hilton Garden w Krakowie zgromadziła 115 specjalistów i menedżerów z branży TSL. Prowadzący Marek Jędra z Quantum software i Adam Błuś z Eurologistics nakreślili przy okazji przywitania uczestników cel konferencji: wzbudzenie dyskusji w środowisku, w sprawie wykorzystania systemów do zarządzania magazynem do obniżenia kosztów usług i wzrostu efektywności procesów intralogistycznych. Podczas poszczególnych prelekcji omawiano praktyczne aspekty logistyki magazynowania i otoczenia zakładu.
Tomasz Grabiak z Logzact w swojej prelekcji podjął temat kosztów magazynowania. Jako główne czynniki kosztogenne magazynu prelegent wymienił koszty: inwestycyjne, eksploatacyjne, osobowe, finansowe zapasów, pochodne (błędów przy kompletacji zamówień – reklamacji lub strat spowodowanych uszkodzeniami materiałów oraz ich „niekontrolowanym” rozchodem). Tomasz Grabiak podkreślił, że nie jest możliwa sprawna realizacja celów biznesowych w magazynie bez inwestycji w nowoczesne systemy typu WMS, automatyczne przenośniki itd.
O wyzwaniach jakie stoją przed organizacją podczas wdrożenia monitorowania (traceability) przepływów towarowych opowiadał Marek Płaczek, project manager w Quantum software. Przedsiębiorstwa muszą m.in. wdrożyć narzędzia, służące do niemal natychmiastowej identyfikacji pochodzenia dystrybuowanych towarów, czy stworzyć scenariusze postępowania w sytuacjach kryzysowych, związanych z koniecznością wycofania danej partii/serii produkcyjnej.
Człowiek to dopiero system! Jednostka ludzka ma fundamentalne znaczenie w poprawnym działaniu wdrażanego systemu i wykorzystaniu jego potencjalnych możliwości. Mateusz Matysik z Quantum software podkreślał, że zaangażowanie najwybitniejszych jednostek w projekt podnosi znacznie szanse jego powodzenia, gdyż systemy informatyczne implementują ludzie, nie przedsiębiorstwa.
Krzysztof Adamek z 7R Solution przedstawił uczestnikom wymagania firmy w zakresie systemu zarządzającego magazynem. Operator logistyczny 7R poszukiwał uniwersalnego systemu WMS, który zapewniałby skalowalność, elastyczne projektowanie procesów i był ergonomiczny. Okazało się, że równie ważne dla 7R były: czas wdrożenia, cena i zakup całego rozwiązania „ z jednej ręki”.
Podczas konferencji nie zabrakło również tematyki technologii mobilnych w logistyce magazynowania. Wojciech Krypiak, technical sales architect w firmie Motorola Solutions podkreślał, że śledzenie produktu ma swoje wymierne wyniki we wzroście sprzedaży, produktywności i rotacji zapasów. Pomagają w tym urządzenia przenośne usprawniające procesy operacyjne oraz sprawnie wdrożony system WMS.
Jak istotna jest identyfikacja zagrożeń powstających w otoczeniu zakładu opowiedział Tomasz Peszek z Quantum software. Prelegent przekonywał, że obszar otoczenia zakładu to integralny element optymalizacji kosztów w logistyce. Dzięki właściwemu podejściu do problemu organizacja może obniżyć ilość pracy i błędów w procesie rejestracji kierowców, usprawnić proces obsługi pojazdów uwzględniający dużą liczbę wymagań, czy lepiej przewidywać czas obsługi pojazdów.
Jarosław Stakuń z Oracle Polska mówił m.in. o trzech scenariuszach integracyjnych na poziomie baz danych, poprzez interfejsy aplikacyjne oraz integracje procesowe, które umożliwiają szybszą wymianę danych, raportowanie, analizowanie, jak również śledzenie stopnia realizacji poszczególnych procesów produkcyjnych.
Problem obrotu palet był tematem prelekcji Sylwii Koseckiej-Żurek. Prelegentka przedstawiała dobre i złe praktyki w zarządzaniu opakowaniami zwrotnymi. Uczestnicy konferencji usłyszeli m.in., że rejestracja wszystkich operacji związanych z ruchem opakowań, wyznaczanie stanów i zadłużeń oraz raportowanie pozwalają uniknąć znikania palet, a co za tym idzie organizacja nie traci pieniędzy z pola widzenia.
Tradycyjnie uczestnicy konferencji wypełnili ankiety dotyczące poszczególnych wystąpień.
Prelekcje z konferencji znajdują się poniżej.
Galeria zdjęć do artykułu
Pliki do pobrania
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.