Logistyka magazynowania,transportu i otoczenia zakładu w praktyce.
Logistyka z silnikiem IT
Ponad 120 specjalistów i menedżerów z sektora logistycznego i pokrewnych przybyło na organizowaną przez Quantum software i Eurologistics 30 sierpnia w hotelu Bulwar w Toruniu konferencję pt.: „Logistyka magazynowania, transportu i otoczenia w praktyce”. Merytoryczne prelekcje wgłębiające się w możliwości zastosowania narzędzi IT w logistyce okazały się strzałem w dziesiątkę…
Na pierwszy rzut oka termin (urlopy) konferencji mógł budził pewne wątpliwości co do ilości uczestników, którzy zjawią się by posłuchać o systemach IT dla branży TSL. Frekwencja jednak zaskoczyła samych organizatorów, co zaznaczył Adam Błuś, prezes firmy Eurologistics, podczas powitania przybyłych na wydarzenie specjalistów i menedżerów. Tradycyjnie konferencje otwierał wraz z Adamem Błusiem Marek Jędra, wiceprezes zarządu firmy Quantum software. Organizatorzy zarysowali problematykę konferencji, zachęcali do zadawania, rodzących się nieodzownie podczas kolejnych prelekcji, pytań.
Inne źródło kryzysu
Merytoryczną część konferencji otworzyło wystąpienie dra Adama Redmera, szkoleniowca i doradcy biznesowego w zakresie logistyki z Politechniki Poznańskiej. Prelegent perorował o trendach i zmianach w logistyce i dystrybucji, jakie zaszły w przeciągu ostatniej dekady. Wiele firm transportowych przed kryzysem, przy utrzymaniu usług transportowych na tym samym poziomie, szukało źródeł dywersyfikacji dochodu. Okazało się, że wiele przedsiębiorstw inwestowało posiadane rezerwy w sektory czysto finansowe. Stąd krach na rynkach oznaczał duże straty dla firm transportowych. Według prelegenta to właśnie słaba kondycja finansowa rynku, przejawiająca się spadkiem generowanego zysku stała się faktyczną przyczyną wystąpienia kryzysu w środowisku transportowym. Uczestnicy usłyszeli również, że obecnie firmy koncentrują się na inwestowaniu w rozwój infrastruktury logistycznej kosztem coraz droższych usług transportowych.
Modele kompletacji
Prelekcja Piotra Krawczyka z Quantum software traktowała o korzyściach wynikających z wdrożenia elastycznego modelowania procesu kompletacji. Prelegent podkreślił, że kompletacja jest najkosztowniejszym, a więc newralgicznym procesem, którym wpływa w wysokim stopniu na poziom wydajności magazynu. Uczestnicy mieli szanse dowiedzieć się m.in. o trzech głównych modelach kompletacji, występujących w praktyce.
Kontrola nad opakowaniami
Jak nie tracić pieniędzy z pola widzenia? Obrót paletami zwrotnymi – to temat wystąpienia Krzysztofa Piotruka z Quantum software. Okazuje się, że właściwy system informatyczny pozwala na rejestracje ruchu opakowań, a co za tym idzie sprawdzenia stanu i zadłużenia opakowań w dowolnym momencie. Informacje te są pomocne w kontroli, dzięki czemu minimalizacji ulegają straty związane ze znikaniem opakowań, następuje redukcja kosztów i zbilansowanie stanów.
Korzyści z WMS
Janusz Mossakowski z firmy Big Star Ltd. przedstawił wyzwania jakie stoją przed logistyką magazynowania w sektorze branży odzieżowej. Prelegent opisał przykład wdrożenia w firmie Big Star systemu klasy WMS. Firma uzyskał wymierne efekty przekładające się na wzrost wydajności w minutach dla kompletacji, po udanej implementacji systemu WMS firmy Quantum software. Dzięki systemowi Big Star uzyskał również m.in. kontrolę stanu magazynowego, możliwość rezerwacji towaru dla klienta krajowego i międzynarodowego oraz optymalizację przyjęć, wydań, przesunięć międzymagazynowych, itd.
Technologie mobilne
Podczas konferencji nie zabrakło również tematyki technologii mobilnych w logistyce magazynowania. Tomasz Dzideczek, senior presales technical architect w firmie Motorola Solutions podkreślał, że śledzenie produktu ma swoje wymierne wyniki we wzroście sprzedaży, produktywności i rotacji zapasów. Pomagają w tym urządzenia przenośne usprawniające procesy operacyjne oraz sprawnie wdrożony system WMS.
Integracje systemów
Jarosław Stakuń z Oracle Polska mówił m.in. o trzech scenariuszach integracyjnych na poziomie baz danych, poprzez interfejsy aplikacyjne oraz integracje procesowe, które umożliwiają szybszą wymianę danych, raportowanie, analizowanie, jak również śledzenie stopnia realizacji poszczególnych procesów produkcyjnych.
Rozliczanie transportu
O systemach BI i TMS pomagającym w rozliczaniu kosztów rozbudowanej sieci transportowej opowiadał Andrzej Sobala z Quantum software. Dzięki systemowi użytkownik ma m.in. możliwość dynamicznej zmiany danych symulacyjnych w planowaniu trasy, stworzenia również tzw. analiz „Co-jeśli”, przetwarzających dane symulacyjne. Odpowiednia aplikacja umożliwiają również dostęp do wejściowych, cennikowych i wyjściowych danych rozliczeniowych, przy posiadaniu interfejsów do innych, już posiadanych systemów.
Optymalizacja dzięki YMS
Okazuje się, że obszar otoczenia zakładu jest integralnym elementem optymalizacji kosztów w logistyce. Przemysław Frączek z Quantum software przedstawił zalety płynące z posiadania systemu klasy YMS, pozwalający na rejestrację i operowanie obszarem parkingowym i załadunkowym w centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Każdy pojazd, który zrealizował zlecenie na obszarze centrum logistycznego, jest rejestrowany z możliwością odtworzenia historii wizyt, dzięki czemu wzrasta poziom bezpieczeństwa na w otoczeniu zakładu.
Konferencja zakończyła się losowaniem nagród, wśród obecnych uczestników, którzy wypełnili ankiety dotyczące poziomu prelekcji.
Przemysław Ozga
Galeria zdjęć do artykułu
Pliki do pobrania
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.