Logistyka Produkcji przez pryzmat IT
Organizowane wspólnie przez Quantum Software i Wydawnictwo Eurologistics seminarium Logistyki Produkcji za nami. Konferencja pokazała, że wielkopolscy przedsiębiorcy produkcyjni są głodni wiedzy i chętnie odpowiadają swą obecnością na branżowe inicjatywy. Seminarium odbyło się pod hasłem: „Zaawansowane narzędzia IT dla sektora produkcji”.
W konferencji wzięło udział ponad 80 osób z środowiska produkcyjnego oraz branż pokrewnych. Wydarzenie obfitowało w interesujące tematy z pogranicza logistyki produkcji i świata IT. Świadomi bolączek i szans na produkcji prelegenci przekonywali przybyłych, że nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne musi cechować wysoka elastyczność i permanentna gotowość do zmian i rozwoju. Skutecznym narzędziem do realizacji tych zadań mają być systemy informatyczne do zarządzania produkcją, wsparte technologiami automatycznej identyfikacji. Umożliwi to przynoszącą wymierne efekty współpracę między działami planowana, zaopatrzenia, logistyki, produkcji i dystrybucji, tworzącymi system naczyń połączonych. Merytoryczną część przeplatały humorystyczne sceny z działu kontroli jakości i „jaskini lwa”, gabinetu prezesa, przedstawiające problemy, jakie wynikają z nagłych zmian m.in. w procesie planowania. Po każdej z nich uczestnicy brali czynny udział analizując i naprowadzając korekty w planach i harmonogramach produkcyjnych.
Andrzej Zybert wygłosił prelekcje o wpływie planowania i sterowania produkcją na pozostałe działy w przedsiębiorstwie. Tematyka traktowała m.in. o roli, jaką spełnia główny harmonogram produkcji dla pozostałych pracowników operacyjnych oraz o barierach stojących na drodze właściwej komunikacji. Okazało się, że niezbędna dla budowania zleceń produkcyjnych jest osoba lub dział, który będzie potrafił przełożyć zapotrzebowanie klienta na język firmy. Dzięki odpowiednim informacjom szef zaopatrzenia potrafi zaplanować zamówienia, a co za tym idzie zoptymalizować koszty produkcyjne.
Metody zaciągnięte z ekonomii oraz systemy ERP, które nierzadko przedstawiane są jako niezawodne biznesowe narzędzia, też posiadają luki informacyjne, często dość wyraźne. Mówił o tym Janusz Pieklik, który ostrzegał szefów produkcji, przed niedokładnymi doradcami w postaci przyjętych standardów, wynikającymi m.in. z rozbieżności między rzeczywistością produkcyjną a systemami informatycznymi.
O module Logistyki Produkcji w programie Quguar MES opowiedział Piotr Leśniak z Quantum Software. Udowadniał, że system pozwala jasno ustalić odpowiedzialności na produkcji, zmniejszyć możliwości niepożądanego działania pracowników firmy, redukcję pomyłek, eliminację zbędnych ruchów w ruchu towarów, lepszą gospodarkę odpadami.
Systemy mobilne przeznaczone do automatycznej identyfikacji staną się z czasem integralnym elementem procesu produkcyjnego, przekonywał Tomasz Dzideczek z Motorola Polska. Prelegent przedstawiał rozwiązania sprzętowe, wyjaśniając ich role optymalizacyjne w przedsiębiorstwie. Mobilność połączona z Auto ID pozwala na modernizację produkcji, zmniejszają m.in. koszty trwających operacji. Gospodarka magazynowa i zarządzanie produkcją, w przypadku przestoju lub awarii, wymagają szybkiego podejmowania decyzji. To dużo łatwiejsze w sytuacji, gdy pracownicy są zaopatrzeni w szereg mobilnych rozwiązań – przekonywał prelegent.
Automatyzacja procesów biznesowych może następować dwutorowo – ogólnie, przez wielomodułowy system ERP lub poprzez informatyczne rozwiązania branżowe wyspecjalizowane w danych profilach przedsiębiorstwa. Jarosław Stakuń z Oracle Polska mówił z jakimi wyzwaniami wiąże się proces integracji aplikacji, przeznaczonych m.in. dla sektora produkcyjnego. Prelegent poruszył również temat outsourcingu IT, czyli korzystania przez firmy produkcyjne z zewnętrznych struktur i usług wyspecjalizowanych firm informatycznych.
Michał Żelichowski z firmy EQ System przedstawiał metody skracania czasu całego systemu produkcyjnego dzięki zastosowaniu strategii Lean Manufacturing. Poszczególne elementy muszą być zsynchronizowane i traktowane jako całość w odpowiednim czasie, bez tego produkcja narażona jest na zbędne straty, a stworzenie optymalnego harmonogramowania niemożliwe. Prelegent przekonywał, że system APS Asprova znacznie ułatwi odpowiedni przepływ informacji, przewidujący wszelkie scenariusze, które mogą zajść na produkcji.
O zaletach BPMN, programu do opisu procesów biznesowych opowiedział Piotr Leśniak z Quantum Software. Prelekcja prowadzona byłą w formie warsztatu, dzięki czemu uczestnicy na żywym organizmie obserwowali działanie systemu.
Dla podnoszenia jakości organizowanych konferencji produkcyjnych przybyli na seminarium wypełnili ankietę z ocenami zaprezentowanych seminariów i warsztatów. Seminarium zamknęło losowanie upominków, o które mogli się ubiegać uczestnicy, którzy ocenili prelegentów.
Organizatorzy zapytali również przedsiębiorców o obszary produkcji w polskich firmach, które wymagają wsparcia systemami IT. Wyniki ankiety w załączniku.
Przemysław Ozga