Seminarium- Logistyka Produkcji

W połowie kwietnia w Katowicach odbyło się seminarium na temat logistyki produkcji. Organizatorami spotkani była firma Quantum software oraz nasze wydawnictwo. Seminarium zgromadziło ponad 50 osób, wśród których znaleźli się praktycy, teoretycy oraz eksperci z branży logistyki produkcji.Tematem wiodącym były nowoczesne technologie IT w usprawnianiu procesów logistycznych produkcji. Formuła seminarium obejmowała wykłady oraz warsztaty symulacji procesowej, w których uczestniczyli wszyscy.

Ogromny wpływ innowacji na logistykę produkcji podkreślał Adam Błuś, wydawca „Eurologistics”, „ Truck & business Polska” oraz „Flota Auto Biznes”. – Zakłócenia ciągłości produkcji skutkują stratami finansowymi, a co za tym idzie wzrostem kosztu produktu finalnego. Logistyka tej branży ma ogromny potencjał do poszukiwania innowacji. Z obserwacji wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w nowe technologie, które eliminują nieplanowane przestoje produkcji, co wpływa na większą specjalizację pracy oraz optymalizację tego procesu.

Badania migawkowe w produkcji

Zapobieganie nieplanowanemu wstrzymaniu produkcji poprzez wykorzystanie badań migawkowych przedstawił Jacek Krebs, właściciel Warimex. Określenie wydajności i kosztu przestoju maszyn oraz tworzenie fotografii dnia roboczego to tylko część możliwości, jakie daje ta metoda. Badania migawkowe weryfikują poszczególne elementy linii produkcyjnej w poszukiwaniu słabego ogniwa (najbardziej zawodnego elementu). Wykorzystywane są również podczas wymiany parku maszynowego w celu określenia, czy dana maszyna spełnia założone cele.

Zasilanie według realnego zapotrzebowania

O doświadczeniach z wdrożeniem oprogramowania Qguar MES w firmie Schrader Internationale Logistyk, której partnerem strategicznym jest Unilever Polska, mówili Mariusz Szydło warehouse manager Schrader Internationale Logistyk oraz Aleksander Atanassow, konsultant wdrożeniowy Quantum software i Mateusz Matysik, z-ca dyrektora ds. wdrożeń Quantum software. Projekt dotyczył przeniesienia wydziału przygotowania produkcji do magazynu firmy zewnętrznej (Schrader). Proces przygotowania surowców do produkcji obsługiwany jest za pomocą oprogramowania QguarMES. Kluczowym założeniem projektu było utrzymywanie i ochrona tajemnicy receptur produktów końcowych, które udało się zrealizować.

Produkcja bez przerwy

O zabezpieczeniu ciągłości produkcji poprzez wdrożenie metody stand-by trailers w firmie Gefco Polska mówił Jacek Litwin, Market Line Manager GEFCO Polska. System przyczynia się do likwidacji zaburzeń ciągłości linii produkcyjnych oraz nieterminowych dostaw towaru do producenta. Stand-by trailers zapewnia również ciągłość informacji o aktualnym położeniu towaru i ewentualnych problemach w procesie transportu, co w sytuacjach krytycznych daje czas na poszukiwanie możliwych rozwiązań problemu.
– Wdrożenie stand-by trailers u naszych klientów wyeliminowało problem przestojów produkcji w czasie zakazów jazdy, złych warunków atmosferycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia w zimie oraz poprawiło dostępność samochodów w okresie zwiększonego zapotrzebowania na załadunki – stwierdził Jacek Litwin. – Prawidłowo zaplanowany system może funkcjonować w warunkach zmienności produkcji. Nie wyeliminuje on problemu, ale złagodzi jego skutki, da czas na zaplanowanie innych rozwiązań oraz pozwoli uniknąć dodatkowych i nieprzewidzianych kosztów.
 
Granice rentowności

Każda nieplanowana przerwa w produkcji niesie za sobą ogromne straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Analizę kosztów badań migawkowych przeprowadził Grzegorz Młyniec konsultant handlowy Quantum software. Zaprezentował również system MES do zarządzania zakładem produkcyjnym, który umożliwia definiowanie raportów, tworzenie pełnego obrazu zjawisk zachodzących na hali produkcyjnej. Poprzez porównanie kosztów badań migawkowych z systemem MES, uczestnicy wyznaczyli granice rentowności korzystania z obu technologii.

Przepływ kontrolowany

Precyzyjna kontrola przepływu materiału na hali produkcyjnej ma ogromny wpływ na ilość wykorzystanego surowca, a co za tym idzie na koszt finalnego produktu. Określenie, czy wszystkie zużyte surowce trafiły do magazynu oraz gdzie dokładnie znajdują się materiały na linii produkcyjnej, pozwoli uniknąć pomyłek logistycznych i zbędnych ruchów towarów na hali produkcyjnej. Wdrożenie systemów wspomagających kontrolę przepływu materiału z pewnością przyczyni się do uzyskiwania precyzyjnych informacji o stanie towarów, dowodziła Dorota Nieć, project manager Quantum software.

Warsztaty symulacji procesowej

Zespół Quantum software poprzez symulację procesową zaprezentował problemy z jakimi na co dzień borykają się pracownicy działów produkcji. Tradycyjne sposoby ich rozwiązywania praktykowane w przedsiębiorstwach skonfrontowano z możliwościami ich usprawnienia przy pomocy technologii IT. Warsztaty pozwoliły każdemu uczestnikowi przekonać się na własnej skórze, jak zapobiegać nieplanowanym przerwom na linii produkcyjnej oraz opracować harmonogram pracy korzystając z technologii IT.

– Możliwość spotkania przedstawicieli tak wielu firm w jednym miejscu, przynosi zawsze szereg nowych doświadczeń i pozwala doskonalić własny warsztat. Niejednokrotnie zaskakuje również zebranymi wnioskami. Wszyscy wiemy jak wiele polskie firmy mają jeszcze do zrobienia w zakresie doskonalenia logistyki produkcji. W ostatnim czasie większość z nas odnosi jednak wrażenie, że powodem braku takich usprawnień jest spowolnienie gospodarcze – podsumowuje Marek Jędra wiceprezes zarządu Quantum software. – Jedną z większych wartości, jakie wyniosłem z tego seminarium były opinie i doświadczenia uczestników spotkania. Na pytanie co jest największą barierą w usprawnianiu logistyki produkcji w Polsce tylko jedna osoba odpowiedziała „redukcja kosztów”, a dwie inne odpowiedzi związane były pośrednio z budżetem firm. Zdecydowana większość podawała zupełnie inne powody, takie jak: zła infrastruktura, brak stosowania standardów produkcyjnych, świadomość kadry zarządzającej, obawa przed doradcami zewnętrznymi, mały stopień zaufania do innowacji, opór wobec zmian, czy podejście nieprocesowe. Wydaje się, że odmieniany przez wszystkie przypadki kryzys jest dla wielu firm jedynie usprawiedliwieniem, ułatwiającym maskowanie rzeczywistych powodów niechęci do usprawnień.

 

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Zobacz relacje z innych konferencji

FutureLog 2024 – relacja

FutureLog 2024 – relacja

3 października Witold Zygmunt
Trendownia 2024

Trendownia 2024

9 maja Witold Zygmunt
FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt