VII Forum Praktyków Logistyki 2012

VII Forum Praktyków Logistyki

Planowanie w epoce kryzysów

Ponad 150 menedżerów łańcucha dostaw uczestniczyło już w VII Forum Praktyków Logistyki, zorganizowanym przez Wydawnictwo Eurologistics i firmę Quantum software, które odbyło się w końcu maja w Centrum Konferencyjnym Magellan w Bronisławowie. Tym razem menedżerowie z branży TSL dyskutowali na temat możliwości planowania w epoce kryzysów i zastanawiali się nad tym, w jaki sposób sztuka kreatywnego łączenia doświadczeń z globalnymi trendami może stać się w tych trudnych czasach szansą dla logistyki.

Wśród prelegentów forum był m.in. prof. Andrzej Pawlak, który uczy innowacji na Uniwersytecie Stanford w Stanach Zjednoczonych. W swoim wystąpieniu prof. Pawlak odwołał się do słynnej maksymy Darwina, która mówi o tym, że to nie najsilniejsze gatunki zwierząt przetrwają, ani te, które są najinteligentniejsze, lecz te, które najlepiej przystosują się do zmian. I to jest swoisty drogowskaz dla funkcjonowania firm w epoce kryzysów. To nie silna gospodarka i finanse, ale zdolność przystosowania do ciągłych zmian, daje perspektywę wyjścia z kryzysu i zwiększa szanse przetrwania. Musi się to jednak odbywać w warunkach respektowania i ścisłego przestrzegania globalnego prawa własności intelektualnej.

Nie karmić złego wilka

Kradzież wartości intelektualnej kosztuje amerykańskie firmy około $ 250 mld rocznie, co przekłada się na 750 000 miejsc pracy. Profesor za Amerykańską Izbą Handlową podał przykład piractwa mówiący o tym, że 90% oprogramowania na chińskich komputerach oparta jest na pirackich programach, które można kupić w każdym sklepie po $3 za sztukę. Podróbki stanowią dziś około 5-7% globalnej wymiany towarowej. Powodują stratę ekonomiczna zarówno wewnątrz kraju jak i za jego granicami. Kradzież własności intelektualnej jest poważnym problemem i wynosi obecnie około $ 600 mld rocznie.

Do tego, aby powstawała wartość intelektualna konieczne są mechanizmy jej finansowania. Od 1999 roku występuje mniej więcej stały poziom finansowania innowacji, w Europie (24%), USA (35%) i Japonii (13%), tymczasem Chiny w tym okresie podwoiły budżet na innowacje ( z 6 do 12%). Z tego wniosek, że Chiny nie chcą już dłużej być producentem dla świata, lecz chcą mieć kontrolę nad nim. Przeznaczając tak duże środki na finansowanie innowacji dążą do osiągnięcia statusu power house.

W związku z tak gwałtownym rozwojem Chin firmy, które chcą się utrzymać lub zwyciężyć, nie mogą być naśladowcami, lecz muszą starać się szukać unikatowej pozycji na rynku poprzez znajdowanie nisz. – Rozwój trendów w regionach winien być oparty na kompetencjach niszowych bazujących na możliwościach tych regionów – powiedział prof. Andrzej Pawlak – pociąg z nanotechnologiami i biotechnologiami już dawno odjechał. Polacy, zdaniem prof. Pawlaka, posiadają dar radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dlatego sytuacje kryzysowe mogą jedynie wyzwalać w nich pokłady innowacyjności.

Towar do człowieka

O tym, że możemy być wzorem dla świata przekonywał Łukasz Chmaj, szef logistyki w Intersport Polska SA. Firma w swoim magazynie nowej generacji wdrożyła innowacyjną technologię EPC/RFID, w ramach której, to nie człowiek idzie po towar, a towar przychodzi do człowieka. Projekt zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych, a zwrot z inwestycji nastąpił już z chwilą przelania ostatniej transzy środków unijnych. Poprzez zastosowanie procesu automatyzacji uzyskano oszczędności w magazynie na poziomie 20% (zmniejszenie kosztów budowy nowej hali, antresol roboczych, poziomu zatrudnienia oraz strat i pomyłek). Szef logistyki Intersportu udowadniał, że innowacje w logistyce można osiągać poprzez wprowadzenie automatyzacji i łączenie istniejących już technologii. Wtórowała mu Magdalena Choquet z SDI Group, która prezentowała zalety automatyzacji dla branży mody. Ze względu na wysoko konkurencyjne środowisko branża ta bardzo wcześnie rozpoczęła gruntowane przekształcanie własnych łańcuchów dostaw. W modzie bardzo szybko zrozumiano, że tylko rozwiązania zwinne i szybko reagujące na zmiany dają realną przewagę na rynku. Branża ta jest takim obszarem, w którym niestabilność jest od dawna wpisana i bardzo trudno jest przewidywać popyt. Badania P& G wykazały, że jeśli produktu nie ma na półce, firma w 28% traci możliwość jego sprzedaży. Czas reakcji jest więc kluczowy dla każdej niestabilności. Do automatyzacji w procesach magazynowych w niestabilnych czasach zachęcał też Mariusz Majewski z Bakomy.

Lean dobry na kryzys

Odpowiedzią na przetrwanie w niestabilnych czasach może być także Lean management, udowadniał Wojciech Weiss z Ceva Logistics prezentując osiem obszarów marnotrawstwa, które występują w wielu firmach. Pewną formą Lean managmentu może być eliminowanie nadmiaru papierowych dokumentów poprzez wdrożenie platformy EDI, do czego starali się przekonać zebranych Marta Frok i Łukasz Barchański z Comarch. Według Gartner każda firma może zredukować przeciętnie o 60-80% koszty obsługi dokumentów papierowych poprzez wprowadzenie technologii EDI. Podobnie zresztą starał się przekonywać Tomasz Wolniewiński z TimoCom, dla którego najlepszym Lean w przetargach transportowych jest platforma przetargowa TCeBid.

Outsourcować czy nie

Z badania Operator Logistyczny Roku prowadzonego prze z Piotra Szretera z DGC wynika, że wydatki na outsourcing usług logistycznych utrzymują się mniej więcej na takim samym poziomie, choć w kryzysie firmy bardziej są skłonne korzystać z usług wewnętrznych. O wyższości świadczenia usług wewnętrznych nad zewnętrznymi przekonywał Grzegorz Kiedrzyn z firmy Knauf Trans Polska, która dostarcza usług transportowych Grupie Knauf. Zdaniem menedżerów Knauf, zewnętrzny operator logistyczny nigdy nie będzie miał dobrego zrozumienia całości procesów produkcyjnych, a bez tego trudno jest mówić o efektywności. Z kolei Mariusz Majewski z Bakomy zachęcał do outsourcingu pracowniczego, co pozwala jego firmie efektywnie zarządzać magazynem oraz często stanowi bazę do rekrutacji potencjalnych pracowników firmy.

Znaleźć wspólny cel

Prof. Wojciech Paprocki z SGH przypomniał uczestnikom forum twierdzenie Francisa Fukuyamya, że w zarządzaniu firmami coraz większą rolę odgrywa wzajemne zaufanie i współpraca między ludźmi i na to powinny być ukierunkowane firmy w najbliższej przyszłości. Nad tym, czy uczciwość i zaufanie w biznesie popłaca zastanawiał się w swojej prezentacji Marek Jędra z Quantum software, który prześledził egoistyczną ewolucje istot żyjących. Szansy na zwiększenie roli altruizmu można upatrywać w dużej mierze przy zrozumieniu faktu, że w coraz to bardziej skomplikowanych układach społecznych – altruizm zwiększa prawdopodobieństwo na przekazanie naszych genów bardziej, niż strategia egoistycznego oszukiwania. Bo suma summarum ludzie i tak współpracują ze sobą tylko dlatego, że jest to dla nich opłacalne. Zdobywane „etykiety” zaufania i uczciwości poszczególnych organizacji, zapracują w konsekwencji na ich reputację społeczną, co zwiększy ich szansę na częstszy ich wybór w kolejnych rozdaniach gry.

O tym, że współpraca popłaca dowodził również Maciej Tański z Centrum Mediacji Gospodarczej, które na przykładzie ostatnich wydarzeń w firmie transportowej NDP przeanalizował sytuację kryzysową – największy od lat 90-tych strajk załogi- wywołaną brakiem rozmów i zaniechaniem szukania kompromisu. Brak współpracy i rozmów doprowadził do strajku kierowców i przyniósł firmie kilkaset tysięcy złotych strat. Dopiero współpraca i skoncentrowanie się na przyszłości spowodowało zażegnanie konfliktu i pozwoliło każdej ze stron wyjść z kryzysu z twarzą.

Jak zwykle owacjami zostało nagrodzone wystąpienie prof. Piotra Płoszajskiego z SGH, który mówił na temat rozwoju firm w otoczeniu rojowym. W swojej konkluzji posunął się nawet do stwierdzenia, że jest przeciwnikiem jakiejkolwiek optymalizacji, bo na niestabilnym rynku najważniejsza nie jest wcale optymalizacja, lecz szybkość reakcji i elastyczność. W związku z tym firmy powinny się koncentrować na projektowaniu różnych strategii i aplikowaniu ich w ramach rozmaitych zakłóceń. O czym szerzej w debacie, która odbyła się podczas forum http://www.log24.pl/artykuly/debata-vii-forum-praktykow-logistyki,2437

Poszukujemy również autorów prac stworzonych na VII Forum Praktyków Logistyki 2012

http://www.log24.pl/forum/po-godzinach/poszukujemy-autorow-prac-stworzonych-na-vii-fpl-u,240

Alicja Kostecka

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Pliki do pobrania

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Zobacz relacje z innych konferencji

FutureLog 2024 – relacja

FutureLog 2024 – relacja

3 października Witold Zygmunt
Trendownia 2024

Trendownia 2024

9 maja Witold Zygmunt
FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt