Wydanie: Eurologistics 141 ( Marzec-Kwiecień 2022 )

Nie tylko AI zdominowało prognozy dotyczące trendów, które będą w najbliższych miesiącach nadawały bieg zmianom w branży logistycznej. Możliwości nowych modeli generatywnej sztucznej inteligencji już nie budzą tak dużych emocji jak rok temu i jest to dobra wiadomość – zamiast dyskutować o kwestiach etycznych i społecznych, więcej czasu można poświęcić teraz na realne wykorzystanie potencjału AI, który w łańcuchach dostaw jest niemały.

Jak jednak zauważa Mike Bechtel, Chief Futurist z Deloitte Consulting, informacja to tylko jedna z sześciu makrotechnologicznych sił napędzających biznes, a skrzypiący rdzeń, który rozpaczliwie potrzebuje modernizacji, ugnie się pod jutrzejszymi obciążeniami napędzanymi przez Al. Al ma większe znaczenie niż kiedykolwiek, ale nie oznacza to, że wszystko inne, nad czym pracowały firmy, nagle przestało mieć znaczenie.

Tymczasem kwestie geopolityczne nabierają coraz większego znaczenia w kształtowaniu łańcuchów dostaw. Konflikt na Ukrainie nie wygasa, a w zamian zaostrza się sytuacja na Bliskim Wschodzie. Eskalacja konfliktu w tym rejonie świata grozi nie tylko załamaniem na rynku paliw, ale też koniecznością rewizji przebiegu szlaków handlowych, a oba te czynniki przełożą się na wzrost kosztów w sposób niebagatelny.

W planach inwestycyjnych firm większe znaczenie niż sięgnięcie po możliwości AI może mieć dziś wzmacnianie odporności łańcuchów dostaw. Europejska gospodarka jest na etapie rekonwalescencji i decyzje dotyczące nearshoringu produkcji które zapadną teraz, będą miały fundamentalne znaczenie dla przyszłej kondycji naszego kontynentu.

Dlatego też w programie Trendowni 2024, podczas której ma miejsce premiera tego numeru Eurologistics, listę ekspertów z dziedziny logistyki i transportu uzupełnił dr Jacek Bartosiak, zajmujący się geopolityką. Projektując przyszłe łańcuchy dostaw musimy bowiem brać pod uwagę także czynniki wychodzące daleko poza utarte schematy, a prognozy geopolityków – nawet jeśli nie zawsze słuszne – to kolejny zestaw danych, które mogą nas wspomóc w tym trudnym zadaniu.

Witold Zygmunt

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.