Wydanie: Eurologistics 70 ( Czerwiec-Lipiec 2012 )

Zbawienne transfery

Pożytki z Euro 2012


Transfery od emigrantów zarobkowych stanowią źró-dło finansowania znakomitej większości krajów rozwijających się. W przypadku Egip-tu transfery od emigrantów są większe od wpływów z zrządzania Kanałem Sueskim, w Maroku przewyższają zyski z turystyki, w Polsce w 2007 r. stanowiły 2,5 % PKB,

to więcej niż pomoc z funduszy strukturalnych. I choć trudno namawiać obywateli do emigrowania z własnego kraju, bo jednak w dłuższej perspektywie negatywne skutki emigracji przewyższą prawdopodobnie pozytywne. Niemniej w krótszej perspektywie czasowej może ona stanowić impuls do rozwoju kraju. W Europie Zachodniej chwalą pracowitość Polaków. Gdy się rozmawia z obywatelami tej części kontynen-ty, każdy z nich albo już zatrudniał Polaków, albo ma to w planach. Należy się spodziewać, że wartość na-szych rodaków na rynku pracy Starego Kontynentu wzrośnie jeszcze bardziej po EURO 2012.

UEFA zleciła przegląd zagranicznej prasy i zbadała, jak Polska wypadła na łamach w związku z organizacją Mistrzostw Europy 2012. Okazuje się, że tak dobrej prasy nie mieliśmy jeszcze nigdy dotąd. Chińczycy są pod wrażeniem naszych dworców, lotnisk i dróg. Pozytywnie pisano o nas w Hiszpanii, Grecji, na Węgrzech, a nawet w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Wene-zueli. Dobry wizerunek próbowała nam popsuć jedynie prasa brytyjska i holenderska, ale z odsieczą natych-miast przyszedł The Economist, który zarzucił BBC manipulację w materiale przed EURO 2012. Duńczycy chwalą naszą stolicę za nowoczesność i światowość, Szwajcarzy z niemałym zdziwieniem i jednocześnie uznaniem przyjęli fakt, że szwajcarskie pociągi Sta-dlera, jeżdżące z przysłowiową szwajcarską precyzją, produkowane są w Siedlcach w Polsce.

Czy zatem będziemy potrafili ten kapitał umiejętnie wykorzystać? Pamiętajmy, że człowiek za bardziej prawdopodobne jest w stanie uznać zdarzenia, które wiążą się z elementem przeżywania, a tych za sprawą EURO 2012 nie brakowało. Dlatego niektóre miasta - na przykład Poznań – postanowiły pójść za ciosem i już w lipcu zaplanowały kampanie promocyjne za granicą. Z kolei Ministerstwo Gospodarki planuje przekształcić specjalne strefy ekonomiczne w klastry, chcąc wykorzystać silne powiązania w ich otoczeniu do przyciągnięcia inwestycji w danym regionie. Mimo że w niektórych strefach nie występują struktury klastrowe, eksperci MG są przekonani, że szczegółowa analiza uwzględniająca m.in. identyfikację zagęszczeń działalności gospodarczej w różnych regionach Polski wyka-że potencjalne klastry w poszczególnych strefach. Bo jak dowodzi badanie Top500 w czasie kryzysu szanse powodzenia w walce rynkowej nie są jednakowe, w przypadku niepełniących samodzielnej roli mniejszych firm szanse te sprowadzone są wręcz do zera.


Alicja Kostecka

Zastępca redaktora naczelnego

Alicja Kostecka, zastępca redaktora naczelnego

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.