Wydanie: Eurologistics 89 ( Sierpień-Wrzesień 2015 )

Internet Wszystkiego

Internet zmienił w naszym życiu wszystko.Sprawił, że stare modele biznesowe przestały się sprawdzać i zaczęły powstawać zupełnie nowe. Ale czy zastanawiamy się nad tym, co to jest Internet? Do tej pory ludzie wykorzystywali Internet przede wszystkim do kontaktów między sobą. Sieć stała się również nowym kanałem komunikacyjnym pomiędzy człowiekiem i maszyną.

Dla biznesu jednak kluczową może się okazać dopiero współpraca maszyn połączonych Internetem bez udziału człowieka. Na tym właśnie polega Internet Rzeczy, w ramach którego przedmioty połączone ze sobą w odpowiedniej infrastrukturze mogą identyfikować siebie nawzajem, prowadzić między sobą komunikację oraz współdziałać. Wbrew pozorom Internet Rzeczy nie jest de facto Internetem „rzeczy”, lecz danych. Wszystko to jest możliwe dzięki standardowi TCP/IP, który umożliwia komputerom porozumiewanie się między sobą i wysyłanie informacji. Przypomina to nieco komunikację między ludźmi: gdy rozmawiamy, reguły gramatyki tworzą strukturę języka i pozwalają nam rozumieć się wzajemnie i wymieniać poglądy. Podobnie protokół TCP/IP udostępnia zestaw reguł komunikacji, które umożliwiają, że połączone ze sobą urządzenia rozumieją się wzajemnie i mogą wymieniać informacje. W miarę jak grupa połączonych urządzeń rozrosła się, zrodził się Internet. Liczba „inteligentnych” urządzeń podłączonych do Internetu dynamicznie rośnie. Kolejne maszyny wyposażane są w kamery, mikrofony, wyświetlacze, czujniki i przede wszystkim w procesory. Z prognoz światowych wynika, że w roku 2020 do sieci będzie podłączonych 50 mld urządzeń.

W wyniku tych połączeń wszystkiego z wszystkim powstanie nowy porządek, który stworzy nowe możliwości dla biznesu. Razem z przedmiotami także ludzie i nieuchwytne „rzeczy”, czyli procesy muszą być powiązane ze sobą w rożny sposób. Internet Rzeczy umożliwia pewne typy powiązań, które łącznie tworzą tzw. Internet Wszystkiego. Mogą to być powiązania maszyny z maszyną, maszyny z osobą lub osoby z osobą. W ten sposób tworzy się sieć wzajemnych powiązań fizycznych obiektów z ludźmi, procesami i danymi. Internet Wszystkiego wykorzystuje powiązania z chmurą komputerową, olbrzymimi zbiorami danych, współprace ludzi za pomocą sieci wideo, sieci społecznościowych, sieci mobilnych i bezpieczeństwa. Wszystkie te powiązania tworzą możliwości dla bezprecedensowych innowacji i nowych modeli biznesowych.

Alicja Kostecka

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.