Wydanie: Eurologistics 136 ( Maj-Czerwiec 2022 )

Eurologistics 3 2023

Powoli staje się tradycją, iż przedwakacyjne wydanie Eurologistics poświęcone jest w dużym stopniu ekologii w łańcuchach dostaw. Nie zdziwię się zresztą, jeżeli już wkrótce zielona logistyka będzie tematem numeru częściej niż tylko co 12 miesięcy. Legislacyjna karuzela przyśpiesza i przedsiębiorstwom logistycznym pozostaje już tylko wybrać moment, którym dostosują się do nadchodzących zmian.
Ekologia przestała być tematem, którym zajmują się tylko specjaliści z obszaru ochrony środowiska. Dziś każda licząca się na rynku firma musi w swoich strukturach uwzględniać osoby lub działy, oceniające wpływ kwestii środowiskowych na swoją działalność. Już dziś wiemy, że „zielonym” przedsiębiorstwom łatwiej jest rywalizować na rynku, zaś wszystko wskazuje na to, iż za kilkanaście lat nikt, kto nie jest eko, nie pozostanie na rynku.
W interesującym nas obszarze gospodarki, transport jest wskazywany jako główny truciciel, zaś jego dekarbonizacja ma być rozwiązaniem tego problemu. Czy jednak będzie nas na nią stać? Raport Delloite i Instytutu Re:form nie pozostawia złudzeń. Na ten moment elektryfikacja transportu ciężkiego będzie mieć dla firm transportowych sens finansowy tylko w przypadku zastosowania różnego rodzaju rządowych instrumentów wsparcia. Jasne jest więc, że za dekarbonizację zapłacą konsumenci, otwarte pozostaje pytanie, czy w formie jeszcze wyższych cen w sklepach, czy też rachunek zobaczą płacąc podatki.
Na łamach tego wydania analizujemy też to, jak nowe przepisy UE dotyczące raportowania śladu węglowego wpłyną na działalność firm, oraz jak ESG przekłada się na funkcjonowanie obiektów magazynowych. Raport PIE pokazuje z kolei jak sytuacja na rynku energii przełożyła się na funkcjonowanie firm, zaś Maciej Kowalski z Enefit nie ma dobrych wieści, jeżeli chodzi o przyszłe ceny prądu i gazu. Uspokajamy też tych, którzy obawiają się utraty pracy wskutek ekspansji automatyzacji i sztucznej inteligencji w firmach, zaś prof. Błaszak kończy wydanie felietonem poświęconym sposobowi, w jaki mózg przechowuje informacje. Zapraszamy do lektury!

Witlod Zygmunt

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.