Wydanie: Eurologistics 105 ( Kwiecień-Maj 2018 )

Na wstępie

Rozwój e-commerce i wielki potencjał, jaki jeszcze ma przed sobą, wyraźnie wpływa na zakres usług oferowanych przez firmy handlowe i operatorów logistycznych. Wśród e-klientów rośnie segment m-klientów, którzy w procesie zakupowym korzystają z urządzeń mobilnych. Ale m-commerce różni się od e-commerce nie tylko rodzajem urządzeń.

Mobilnych klientów charakteryzuje inne zachowanie – m.in. częściej dokonują zakupów impulsowych, migrują pomiędzy kanałami sprzedaży, czy korzystają z opinii zamieszczonych w sieci. Z prognoz yStats.com wynika, że do 2021 roku m-commerce osiągnie 50% udziału w globalnej sprzedaży e-commerce w segmencie B2C. W tym wydaniu odpowiadamy m.in. na pytanie czy Polacy są mobilni.

Tematem, który od dłuższego czasu budzi emocje, jest realizacja wielkiego projektu infrastrukturalnego, czyli budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jakie możliwości rozwoju będzie miało cargo lotnicze? Polski rynek szybko rośnie, ale nadal jego udział w europejskim rynku cargo nie przekroczył 1%. Cargo lotnicze nie jest jednorodne pod względem sposobu transportu i zakresu świadczonych przez przewoźników usług. W nowym porcie operować będą głównie przedstawiciele przewoźników pasażerskich i w niewielkim stopniu przewoźnicy, którzy posiadają samoloty pasażerskie i frachtowe. Ważnym wskaźnikiem dla rozwoju będzie koszt przeładowania kilograma cargo wynikający z kosztów inwestycji w infrastrukturę cargo oraz jakość usług handlingowych.

Optymalizowanie łańcuchów dostaw i praca nad ciągłym rozwojem decydują o istnieniu firm. Dobrze przeprowadzone działania zwiększają konkurencyjność i jakość oferowanych usług. Znakomitym przykładem są projekty nagrodzone w najnowszej edycji badania Supply Chain Designer. Polscy menedżerowie nie boją się wyzwań i tworzą wyróżniające się rozwiązania. Laureaci ostatniej edycji reprezentują różne branże, ale łączy ich stworzenie i przeprowadzenie z sukcesem ważnych usprawnień w łańcuchach dostaw. Zapraszam do zapoznania się z inspirującymi projektami!

Kinga Wiśniewska

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.