Wydanie: Eurologistics 109 ( Grudzień-Styczeń 2018 )

Na wstępie

Na sytuację i rozwój branży logistycznej w Polsce największy wpływ mają dwa główne problemy – brak pracowników i rosnące koszty prowadzenia firmy. Trudności z dostępem do pracowników magazynowych i produkcyjnych utrudniają sprawne funkcjonowanie wielu centrów dystrybucji i realizowanie operacji. Nie bez wpływu na rozwój branży, głównie transportowej pozostaje 100 tysięcy wakatów dla zawodowych kierowców.
Wzrost cen paliwa, zapowiadane wzrosty cen energii oraz wynikający m.in. z niskiego poziomu bezrobocia wzrost płac sprawiają, że przedsiębiorcy ponoszą coraz większe koszty związane z prowadzeniem firmy. Aby utrzymać pozycje firm na rynku, szukamy rozwiązań.
Czy jest nim cyfryzacja? Z pewnością w kwestii planowania do dziś niewystarczająco zorganizowanych procesów, czyli na przykład okien czasowych i wciąż wysokiego odsetka pustych przebiegów, wprowadzanie rozwiązań cyfrowych może poprawić działanie niejednego przedsiębiorstwa transportowego. Automatyzacja i robotyzacja – to kolejne przewijające się w dyskusjach rozwiązania. Nadszedł już czas, aby decyzji o zastosowaniu rozwiązań automatycznych nie uzależniać od wysokich kosztów wdrożenia. Pracowników niestety w dalszym ciągu będzie ubywać.

Jakość musi kosztować. Czasy serwisu 24h za połowę stawki europejskiej bezpowrotnie minęły. Dziś czas kosztuje podwójnie. Z badania Operator Logistyczny Roku wynika, że presja kontrahentów na obniżenie
kosztów logistycznych wyraźnie zelżała, operatorzy logistyczni mają im pomóc w optymalizacji procesów (poprawić dostępność towarów), a nie w obniżce kosztów (szukać za wszelką cenę oszczędności na każdej operacji).

Kinga Wiśniewska

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.