Wydanie: Eurologistics 114 ( Październik-Listopad 2019 )

Na wstępie

Rozwój nowoczesnych technologii w coraz większym stopniu widoczny jest w codziennej pracy logistyków. Poszukanie innowacyjnych rozwiązań, śledzenie trendów i inwestycje w technologię mają pomóc przedsiębiorstwom w szybszym reagowaniu na zmieniające się tendencje na rynku, zwiększyć ich elastyczność.

Prace nad sztuczną inteligencją cały czas trwają. Jednym z wyzwań, z jakim muszą zmierzyć się naukowcy, jest szybkość uczenia się automatów, rozpoznawanie nieregularnych kształtów, czy reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. Do rozwoju sztucznej inteligencji potrzeba dużych zbiorów danych, chcąc więc w przyszłości w pełni wykorzystywać jej potencjał, powinniśmy współpracować na wielu płaszczyznach, wspólnie gromadząc i organizując dane.

To, czym już teraz dysponujemy, zmienia codzienność firm branży TSL. Samouczące się maszyny, algorytmy analizują zbiory danych i podejmują za nas decyzje. Sztuczną inteligencję stosujemy w optymalizowaniu transportu, przewidywaniu opóźnień dostaw, rozwijaniu systemów magazynowych, kontroli jakości, czy automatycznych pojazdach. A już wkrótce, za sprawą wprowadzenia i upowszechnienia sieci 5G, czeka nas kolejny przełom w rozwoju technologicznym i możliwościach stosowania technologii na co dzień. Głównym celem wdrożenia 5G jest podniesienie jakości obsługi głównych sektorów przemysłowych europejskiej gospodarki, w tym m.in. branży transportowej. Dzięki przesyłowi danych w nowej jakości uwolnią się możliwości stosowania technologii internetu rzeczy i automatyzacji w łańcuchu dostaw.

O technologii, która nas otacza i jej praktycznych zastosowaniach mieliśmy okazję dyskutować podczas konferencji Advanced Supply Chain i Euro-Trans zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International - Chapter Poland, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Mamy nadzieję, że spotkanie świata nauki ze światem biznesu i praktyki da początek wielu nowym projektom i zainspiruje do zmian.

Kinga Wiśniewska

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.