Wydanie: Logistyka Produkcji 35 ( lipiec-sierpień-wrzesień 2019 )

Ryzyko i jego koszty

Siódme miejsce - tak plasujemy się w najnowszym raporcie Cushman & Wakefield, prezentującym najlepsze lokalizacje do ekspansji lub relokacji działalności produkcyjnej. 7 pozycja na 48 sklasyfikowanych krajów to z pewnością powód do zadowolenia. Jednak w komentarzu do raportu znalazła się jedna, niepokojąca uwaga.
Zaznaczono bowiem, że "nadal stosunkowo wysoko oceniane jest ryzyko prowadzenia działalności w Polsce". Jak ten czynnik oddziałuje na inwestorów zagranicznych?

Przekonuje się o tym właśnie boleśnie polski CIECH, który posiadając zagraniczne fabryki może patrzeć na inne kraje tak, jak np. azjatyccy inwestorzy patrzą na nas.
CIECH Soda Romania został bowiem zmuszony do wstrzymania produkcji począwszy od drugiej połowy września. Powodem jest wypowiedzenie dotychczasowej umowy na dostawy pary technologicznej przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę tego surowca. Zaproponowana przez rumuńskiego dostawcę nowa, wyższa o ok. 135 proc. niż w 2018 roku cena, sprawia, że produkcja w Rumunii stała się dla CIECH-u zupełnie nieopłacalna.

Nie wiemy jeszcze, jak sytuacja zostanie rozwiązana - jeżeli nie uda się podpisać nowej umowy lub zapewnić dostaw pary z własnego źródła (tak jak w innych fabrykach produktów sodowych CIECH-u), zakład może zostać definitywnie zamknięty. Łatwo jest jednak przewidzieć, jak zaistniała sytuacja wpływa na postrzeganie atrakcyjności inwestycyjnej Rumunii.

Nie dziwi już zatem że wspomniany na wstępie raport Cushman & Wakefield opiera się na dwóch podstawowych klasyfikacjach – według kosztów i ryzyka. Koszt roboczogodziny już dawno stał się tylko jednym z czynników decydujących o zainteresowaniu inwestorów. Musimy o tym pamiętać w sytuacji, gdy branże energochłonna w Polsce zaczynają stawiać sobie pytania o sens działalności w kraju, wystawiającym firmom dużo wyższe rachunki za prąd, niż ma to miejsce u naszych znacznie lepiej sytuowanych, zachodnich sąsiadów. Za przykładem hut mogą bowiem podążyć kolejne sektory przemysłu, jeżeli uznają, że brak stabilności w polityce kosztowej tworzy ryzyko, którego nie opłaca się podejmować.

Witold Zygmunt

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.