Wydanie: Logistyka Produkcji 1 ( Kwartał 1 2011 )

Uniwersytet w fabryce

Szanowni Państwo,

 Logistyka produkcji w znacznym uogólnieniu to zapewnienie optymalnego przepływu materiałów i informacji w fabryce. Pierwszy numer Logistyki Produkcji poświęciliśmy w znakomitej części zagadnieniu Lean Management, zaczerpniętego przez świat biznesu od zmagających się obecnie z klęską naturalną Japończyków. O powstaniu i rozwoju koncepcji „Szczupłego Zarządzania” można przeczytać m.in. w wywiadzie z Jamesem Womackiem, absolwentem Harvardu i twórcą jednostki badawczej Lean Enterprise Institute. Okazuje się, że prawdziwe rozwiązanie polega nie na mnożeniu narzędzi do zarządzania, lecz na stworzeniu systemu, który nastawiony byłby na efekty i ograniczał marnotrawstwo. Twórca koncepcji Lean Management twierdzi również, że najlepszym uniwersytetem jest fabryka. Podzielamy tę opinię, dlatego aby przedstawić Czytelnikom Toyota Production System, odwiedziliśmy fabrykę koncernu Toyota Material Handling Europe w Mjolby w Szwecji, gdzie wdrażane są metody szczupłego zarządzania: Muda, Kaizen i Kanban. Efekty wizyty prezentujemy w fotoreportażu.


Skuteczne zarządzanie produkcją to swoisty balans pomiędzy nadprodukcją i niedoborem, w oparciu o długofalowe strategie i koncepcje produkcji, przy nieustannie zmiennym popycie. Małe i średni przedsiębiorstwa produkcyjne, aby przetrwać na rynku, muszą posiadać wizje firmy w dłuższej perspektywie czasu oraz umiejętność przekształcania zmian rynkowych w sprzymierzeńca motywującego do rozwoju. O tym m.in. w artykułach „Zdolność przystosowania” oraz „Grzech pierworodny zarządzania firmą”. 


Coraz szersze zastosowanie na linii produkcyjnej znajdują Systemy IT. W optymalizacji oraz szybkim reagowaniu na niepożądane sytuacje w fabryce, pomocne okazują się dedykowane rozwiązania informatyczne dla produkcji. Systemy typu MES mają być odpowiedzią na mniej elastyczne i zbyt późno informujące o zmianach w produkcji systemów ERP. O dziesięciu porażkach i sukcesach tych drugich pisze na naszych łamach Janusz Pieklik.


Zapraszam do lektury

 

Zastępca redaktora naczelnego

Przemysław Ozga

Przemysław Ozga

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.