Używasz przeglądarki Internet Explorer 6, która nie jest wspierana nawet przez producenta.
W związku z tym, cześć funkcjonalności serwisu może być dla Ciebie niedostępna.
Radzimy zainstalowanie nowszej wersji Internet Explorera (zobacz tu) lub innej przeglądarki (zobacz tu lub tu).
...
 

Pomorska SSE pędziła w końcówce roku
  •   

11 stycznia   Witold Zygmunt
Pomorska SSE pędziła w końcówce roku Ostatnie tygodnie roku okazały się znakomite dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nad morzem pojawił się wysyp inwestycji, zaś strefa stała się liderem w udzielaniu decyzji o udzielaniu inwestorom wsparcia na nowych zasadach.
 

60 milionów złotych zainwestuje spółka Odlewnia Żeliwa. Dzięki ustawie o wspieraniu nowych inwestycji polska firma z województwa kujawsko-pomorskiego może przystąpić do realizacji dużego projektu inwestycyjnego. Producent odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego planuje rozbudować większość linii technologicznych i zwiększyć zdolności produkcyjne.

 

O inwestycji Decathlonu dotyczącej przeniesienia produkcji do Polski już pisaliśmy. Powiązana z siecią marketów sportowych spółka RTE Poland wybuduje nowy zakład produkujący rowery w miejscowości Machnacz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Brześć Kujawski). Inwestycja typu greenfield, szacowana na ok. 80 mln zł, obejmie też budowę infrastruktury pomocniczej, zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do realizacji pełnego procesu produkcyjnego i towarzyszących mu procesów logistycznych.

 

Ponad 22 mln zł zainwestuje jeden z polskich liderów produkcji pasz: Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt sp. z o.o. Inwestor planuje inwestycję w gminie Płużnica (powiat Wąbrzeźno) w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie po zakupie działki, wybuduje halę przemysłową do produkcji pasz wraz z linią produkcyjną do granulacji oraz magazyn. Przedsiębiorca zadeklarował nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 22 mln zł oraz utworzenie co najmniej ośmiu nowych miejsc pracy.

 

Pracowity dla PSSE był też Sylwester. Ostatni dzień 2018 r. należał do mniejszych inwestycji - listę uzupełniły trzy decyzje o wsparciu. Otrzymały je dwie firmy z Pomorza i jedna z kujawsko-pomorskiego. Łącznie zadeklarowały inwestycje na poziomie 12, 5 mln zł.

 

Decyzja wydana małej firmie Unipiek M. Kwaśniak z Kwidzyna pozwoli jej zwiększyć produkcję pieczywa, wyrobów ciastkarskich i piekarniczych. Spółka zadeklarowała inwestycję na poziomie 6 mln zł, utworzenie 2 nowych miejsc pracy i utrzymanie 18 etatów.

 

Z kolei inna mała firma - AG-REM PPHU Remigiusz Gryń w gm. Łęczyce, w powiecie wejherowskim - planuje zainwestować 3,8 mln zł, stworzyć 2 nowe miejsca pracy i utrzymać 14. Decyzja o wsparciu dotyczy poszerzenia zdolności produkcyjnych spółki, która zajmuje się obróbką metali i nakładaniem na nie powłok oraz usługami z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych.

 

Mikroprzedsiębiorstwo TMA Automation z Gdyni zamierza zainwestować 2, 7 mln zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych. Spółka prowadzi działalność w sektorze wysokich technologii - produkuje sprzedaje i integruje roboty własnej konstrukcji oraz maszyny robotyzujące i automatyzujące produkcję. Inwestor zadeklarował ponadto utworzenie 6 nowych miejsc pracy i utrzymanie 16.

 

W sumie w 2018 roku Pomorska SSE pozyskała 25 nowych inwestorów, 531,5 mln zł deklarowanych inwestycji i 764 nowych miejsc oraz utrzymanie 3570 etatów. 11 nowych inwestycji powstanie w województwie kujawsko-pomorskim, 10 – w pomorskim, a 4 w innych częściach kraju. 15 nowych inwestorów to firmy polskie, a 10 – z kapitałem zagranicznym. 12 przedsiębiorstw to firmy duże, 1 średnia i po 6 małych i mikro. W PSSE przyznano też pierwszą w kraju decyzję o wsparciu inwestycji na nowych zasadach.

 

- Wpływ nowej ustawy na naszą spółkę i jej zadania był odczuwalny na długo przed wejściem jej w życie. Postawiliśmy sobie za cel, aby z informacją o nowych zasadach wparcia inwestycji dotrzeć do potencjalnych zainteresowanych, dlatego miniony rok upłynął nam na licznych spotkaniach z przedsiębiorcami i samorządami we wszystkich 226 gminach, które znajdują się w obszarze oddziaływania PSSE. W ramach naszego autorskiego projektu „Strefa w każdej gminie” nasi pracownicy jeździli od gminy do gminy i wyjaśniali najważniejsze założenia ustawy i możliwości skorzystania ze wsparcia inwestycji, a z drugiej strony poznawali potencjał poszczególnych obszarów - mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W roku 2019 PSSE zamierza w dalszym ciągu aktywnie zachęcać kolejnych przedsiębiorców do inwestowania i skorzystania ze strefowego wsparcia. Dlatego planowane są kolejne spotkania w gminach, aby pozyskiwać jak najwięcej nowych inwestycji, zarówno tych dużych, jak i mniejszych z sektora MŚP.

 

- Nowa ustawa otworzyła nowe możliwości przed małymi polskimi firmami, stwarzając im lepsze warunki rozwoju. Dlatego obserwujemy coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców wsparciem ich nowych inwestycji. Już w styczniu wydamy około kolejnych siedmiu decyzji w tej sprawie – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Ponadto w 2019 r. PSSE planuje przygotowanie dużego terenu inwestycyjnego w województwie kujawsko-pomorskim oraz kolejne etapy rewitalizacji terenów postoczniowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku, atrakcyjnym i unikalnym na skalę europejską terenie inwestycyjnym. Zostanie on przystosowany do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i okołostoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. Ponadto PSSE zamierza zaktywizować działania związane z promocją eksportu na rzecz polskich przedsiębiorców, którym zamierza też pomagać w uczestnictwie w przetargach międzynarodowych. Kolejnym obszarem szczególnej aktywności PSSE w 2019 r. będzie rozwój innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości, zwłaszcza tej z sektora wysokich technologii. Cel ten realizowany jest w zarządzanym przez Strefę Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i skoncentrowanym na gospodarce morskiej Bałtyckim Porcie Nowych Technologii. PSSE przymierza się m.in. do uruchomienia kolejnego programu akceleracyjnego dla startupów.

  •   
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu.

Komentarze

Aby komentować, musisz się zalogować.