6 powodów, dla których powinieneś korzystać z systemu do planowania tras

6 powodów, dla których powinieneś korzystać z systemu do planowania tras

Opracowywanie tras przy użyciu tradycyjnych metod (Excela, map) nie jest już opłacalne. Dużo lepiej radzą sobie z tym zaawansowane aplikacje. Człowiek nie jest w stanie równać się z mocami obliczeniowymi sztucznej inteligencji.

Program do wyznaczania tras może przeanalizować miliony kombinacji w krótkim czasie w celu zaproponowania optymalnej trasy, uwzględniając przy tym warunki przejazdu jak np. ładowność pojazdu czy okna czasowe. Przekłada się to na czas i jakość pracy dyspozytorów i kierowców. A to nie wszystkie zalety, którymi wyróżniają się nowoczesne oprogramowania. Co jeszcze mogą zaoferować? Zachęcamy do zaznajomienia się z ich atutami.

1. Optymalizacja kosztów

Podstawową korzyścią umiejętnego wykorzystania systemu do wyznaczania tras jest optymalizacja kosztów. Skrócenie trasy i uniknięcie niepotrzebnych przejazdów przekłada się na oszczędność paliwa, a także mniejsze zużycie podzespołów pojazdów i kosztów utrzymania. Ponadto automatyczne planowanie redukuje drastycznie liczbę nieprawidłowych zleceń, pomyłek w adresach i innych błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na redukcję kosztów jest fakt, że wdrożenie rozwiązania optymalizującego trasy skutkuje wykorzystaniem minimalnej liczby pojazdów dostarczających więcej zamówień przy maksymalnym zasięgu. Dzięki temu firmy mogą wykonać więcej zleceń za mniej.  

2. Wzrost efektywności

Zaawansowana aplikacja do planowania trasy przy wyznaczaniu przejazdu bierze pod uwagę szereg założeń biznesowych. System przydziela zlecenia odpowiednim pojazdom (biorąc pod uwagę np. ładowność), uwzględnia harmonogramy pracy kierowców, okna czasowe, godziny otwarcia punktów. Skutkuje to maksymalnym i najlepszym wykorzystaniem floty i zasobów ludzkich.  

3. Minimalizowanie ryzyka

Nic nie jest w stanie zagwarantować, że kierowca pozostanie w firmie na zawsze. Utrata wieloletniego pracownika zawsze odbija się na efektywności całego zespołu. Na szczęście wyznaczanie trasy przy pomocy nowoczesnego systemu minimalizuje ryzyko strat z tego powodu. W miejsce doświadczonego kierowcy można zatrudnić nowego, który będzie mieć dostęp do całego know-how firmy. Nawet wysoka rotacja pracowników nie wpłynie negatywnie na efektywność przedsiębiorstwa.

4. Błyskawiczne wdrażanie kierowców

Przeszkolenie nowych pracowników to kwestia dni, a zdobycie przez nich odpowiedniego doświadczenia – nawet wielu miesięcy. Program do wyznaczania tras redukuje czas potrzebny na szkolenia do niezbędnego minimum. Opracowanie korzystnych tras to kwestia automatycznych obliczeń w aplikacji. Jedyne, co pozostaje kierowcy, to dostosować się do udostępnionego na aplikacji mobilnej harmonogramu pracy.

5. Szybki czas reakcji

Zmiany w drodze bywają kłopotliwe. Na szczęście systemy automatycznego wyznaczania tras dodają wszystkie zmienne do planów, przez co oszczędza się czas potrzebny na samodzielną analizę. Wygenerowanie nowego planu to kwestia kilku sekund. W ten sposób towar dociera do odbiorców w najkrótszym możliwym czasie niezależnie od warunków i sytuacji.

6. Lepsza kontrola nad pracownikami

Program do planowania to nie tylko optymalizacja trasy. To również dokładne monitorowanie pracy kierowców. Dzięki temu można analizować ich działania, co przekłada się na poprawę produktywności całej firmy. Nie mniej istotne w tym kontekście jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.

Automatyczne planowanie trasy z programem Routimo

Wszystkie wymienione korzyści zapewnia Routimo. System składa się z aplikacji webowej dla dyspozytorów oraz aplikacji dla kierowców, dostępnej na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Z pomocą Routimo można wykonać nawet o 30% więcej zadań, zmniejszyć koszt utrzymania floty o blisko 25% i zaoszczędzić nawet 80 godzin pracy koordynatora.

Chcesz wiedzieć więcej? Skorzystaj z 7-dniowego, darmowego okresu próbnego.

Poleć ten artykuł:

Polecamy