Armatura przemysłowa i budowlana ma się dobrze

Armatura przemysłowa i budowlana ma się dobrze

Zetkama, należąca do holdingu Mangata, to jeden z największych producentów armatury przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem spółki jest własna odlewnia żeliwa, która wykonuje odlewy na potrzeby własne, a także jako OEM, do branż takich jak branża armaturowa, maszynowa, robotyki. Zetkama dostarcza więc z jednej strony m.in. komponenty do produkcji robotów przemysłowych, z drugiej – różnorodną armaturę wykorzystywaną choćby w kopalniach siarki i infrastrukturze krytycznej, w tym coraz częściej i chętniej stosowane zawory z napędami.

Zawory z Dolnego Śląska mogą być elementem różnych instalacji. O parametrach armatury i jej możliwym zastosowaniu decydują jej podstawowe materiały (żeliwo szare, żeliwo sferoidalne, staliwo i stal stopowa). Zawory służą do kontroli procesu przesyłania czynników płynnych, gazowych, granulatów, emulsji i proszków. Znajdują one zastosowanie w branży ciepłowniczej, stoczniowej, chemicznej, spożywczej, HVAC oraz szeroko pojętym przemyśle i energetyce zawodowej.

Zetkama ma dzisiaj w swojej ofercie zawory zaporowe, zawory mieszkowe, zawory bezpieczeństwa, filtry, przepustnice, zasuwy, zawory zwrotne, kurki kulowe, kompensatory, zawory pływakowe, kosze ssawne, zawory antyskażeniowe, płynowskazy i zawory odpowietrzające.

– Jesteśmy elastyczni, bo tego wymaga dziś rynek. Zarówno w zakresie produkcji armatury, obróbki i wykańczania odlewów zgodnie z wymaganiami Klienta, jak i w zakresie dystrybucji – podkreśla Jerzy Kożuch, prezes zarządu spółki Zetkama.

Przychody segmentu armatury i automatyki przemysłowej Mangaty, w którym funkcjonuje Zetkama wyniosły po 3 kwartałach 2022 roku, 157,6 mln PLN. To wzrost o 29 proc., w porównaniu z ubiegłym rokiem.

– Biorąc pod uwagę zarówno jakość wykonania, jak i konstrukcję naszych produktów, należą one do światowej czołówki. Spełniamy wszystkie wymagania, jakie stawiane są w każdym rodzaju zastosowań, w tym wymagania dotyczące szczelności dla armatury przeznaczonej do mediów niebezpiecznych – ale to oczywiście nie powód, żeby nie rozwijać i nie unowocześniać naszych produktów. Zwłaszcza, że dziś w armaturze coraz częściej oczekuje się specjalistycznych rozwiązań, spełniających określone wymagania – dodaje prezes Kożuch.

Rosnące znaczenie odlewów

Odlewnia Zetkamy na zdolność produkcji ok. 10tys. ton. Specjalizuje się ona w produkcji odlewów z żeliwa szarego, a także z różnych gatunków żeliwa sferoidalnego. Firma dostarcza klientom zarówno odlewy surowe, jak i obrobione.

– Oczywiście w pierwszej kolejności wykorzystujemy odlewy do produkcji własnej armatury. Ta pionowa dywersyfikacja minimalizuje nam w dużej mierze ryzyka związane ze zrywanymi łańcuchami dostaw odlewów z innych kontynentów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji odlewów armaturowych ma też kapitalne znaczenie dla jakości produkowanych przez Zetkamę zaworów. Wszyscy pracownicy wiedzą dobrze jakie jest zastosowanie produkowanych w Ścinawce odlewów na potrzeby własne. Odlewy OEM dobieramy z kolei optymalnie pod naszą technologię wytwarzania i preferujemy odlewy z obróbką i malowaniem, bo pozwalają na to zdolności obróbcze w naszych trzech fabrykach. Oferowanie klientowi odlewów OEM jako gotowych części do montażu daje większe możliwości obniżenia kosztów i redukcji śladu węglowego. Jednym z kluczowych produktów OEM są dzisiaj w Zetkamie części do robotów przemysłowych -zapewnia Jerzy Kożuch i dodaje: – Obecnie, w tak szybko zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym, które poddane zostało tak dużej presji kosztowej, musimy systematycznie podnosić efektywność procesów produkcyjnych i zwiększać sprawność stosowanych urządzeń. Dlatego systematycznie inwestujemy w nasze maszyny i poprawiamy technologię wytwarzania.

Kluczowa niezawodność

Współczesny przemysł stawia wysokie wymagania produktom, które są komponentami instalacji przemysłowych. Powinny one być wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami oraz regulacjami prawnymi. Produkty ZETKAMY spełniają te wymogi. Zapewniają skuteczność sterowania czynnikami w procesach technologicznych oraz zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

– Zawór i jego niezawodność zawsze mają wpływ na koszty procesu i są kluczowym elementem bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i instalacji czy też ciągu technologicznego. Stąd rozwój technologii i przemysłu powoduje, że konieczne jest stałe wprowadzanie udoskonaleń zaworów – podkreślają w Zetkamie. – kluczowe dla rozwoju firmy jest uruchomione dwa lata temu nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe – laboratorium spółki zależnej Zetkama R&D, które umożliwia nam prowadzenie badań dla różnych rozwiązań technologicznych i materiałowych, jak i ich wdrażanie. To są wymierne korzyści, które pozwalają nam konkurować na wielu rynkach z innymi producentami.

Ostrożnie, ale z optymizmem

Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja gospodarcza jest poważna i wchodzimy w okres spowolnienia nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Jednak z perspektywy zarówno spółki Zetkama, jak i całego holdingu Mangata w najbliższych kilku miesiącach nie ma poważniejszych zagrożeń dla ciągłości produkcji i realizowanych kontraktów.

– Najlepszym sposobem na stabilizację procesów produkcyjnych jest dywersyfikacja, zarówno branżowa, jak i geograficzna, oraz stała współpraca z dystrybutorami – podsumowuje prezes Jerzy Kożuch

Zetkama oferuje ponad 2000 wyrobów armaturowych, które sprzedaje do ponad 75 krajów na całym świecie. Spółka ma znaczącą pozycję w zakresie produkcji armatury przemysłowej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w produkcji zaworów grzybkowych i filtrów. Produkcja armatury odbywa się w trzech zakładach, w Ścinawce Średniej, Głuchołazach i Sosnowcu.

Mangata Holding jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy holding kapitałowy skupiający podmioty z branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: podzespołów dla motoryzacji i komponentów (spółki Kuźnia, MCS oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz w obszarze pozaprodukcyjnym (Zetkama Nieruchomości).

Poleć ten artykuł:

Polecamy