Asseco i BRE Bank wdrożą ŚKUP

Asseco i BRE Bank wdrożą ŚKUP

Płatność za parking, przejazd komunikacją publiczną, wejście do muzeum i opłaty w urzędach – to wszystko oraz wiele więcej będzie można załatwić przy użyciu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).

W poniedziałek podpisano umowę na wdrożenie największego w kraju projektu karty miejskiej z funkcją płatniczą. Za jego realizację odpowiada konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland. Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, odpowiedzialny za komunikację na Śląsku, podpisał umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami projektu ŚKUP o łącznej wartości blisko 190 mln. zł. Wdrożenie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych potrwa 16 miesięcy. Do końca lipca 2013 roku ma zostać wydane pierwsze 385 tys. kart, łącznie w całym okresie trwania projektu – ma ich być 700 tys.

W ramach konsorcjum BRE Bank odpowiedzialny będzie za produkcję i personalizację kart, przygotowanie systemu rozliczeniowego dla ŚKUP, dokonywanie rozliczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie oraz obsługę płatności dokonywanych w miejscach publicznych, gdzie wykorzystywana będzie karta.

Asseco Poland wdroży system pobierania opłat we wszystkich pojazdach zarządzanych przez KZK GOP, zainstaluje 109 wielofunkcyjnych automatów biletowych, 232 automaty parkingowe oraz stworzy sieć 1200 punktów akceptacji i doładowań kart. Całość systemu rozliczeniowego ŚKUP zarządzana będzie przez oprogramowanie zainstalowane na serwerach w dwóch centrach przetwarzania danych, dysponujących ogromną mocą obliczeniową. Asseco Poland stworzy również portal internetowy, który umożliwi zarządzanie kartą przez użytkowników systemu.

System ŚKUP to największy tego typu projekt w Polsce. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej dzięki niemu będą mogli skorzystać ze środków komunikacji miejskiej, dokonać opłat za parkowanie, za wstęp do muzeów czy płacić w urzędach. Łącznie będzie można ją wykorzystać w 121 ośrodkach użyteczności publicznej na terenie 21 gmin całego województwa. Oprócz elektronicznej portmonetki (instrument pieniądza elektronicznego ) karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza oraz nośnikiem certyfikatu jego podpisu elektronicznego.

Poleć ten artykuł:

Polecamy