BEP opracuje nowe tworzywo drzewne

BEP opracuje nowe tworzywo drzewne

Spółka Biomass Energy Project S.A. dostanie 4,8 mln zł dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie ekologicznego tworzywa drzewnego nowej generacji. Efektem prac ma być zbudowanie linii technologicznej do produkcji materiału, który umożliwi produkcję elementów konstrukcyjnych o wysokich parametrach wytrzymałościowych.

Mogą to być belki nośne, konstrukcyjne i płyty o właściwościach fizyko-mechanicznych przewyższających te, dostępne obecnie na rynku. Co ważne, wykorzystane surowce mogą w 100% pochodzić z materiałów odpadowych i recyklingu pozostałości leśnych. Budżet projektu to 8 mln zł.

Nasz kolejny proces badawczy spotkał się z pozytywnym odbiorem i uzyskał dofinansowanie. Dzięki temu możemy kontynuować prace, które przełożą się na opracowanie, a następnie produkcję na dużą skalę nowego, w pełni ekologicznego tworzywa drzewnego. Mam nadzieję, że ten polski wynalazek spowoduje rewolucję w budownictwie na całym świecie, mówi Jerzy Drożniewski, prezes zarządu Biomass Energy Project S.A.

Realizowany przez BEP S.A. projekt doprowadzić ma do opracowania technologii produkcji innowacyjnego tworzywa drzewnego. Podstawę projektu badawczego stanowi patent na urządzenie do wzdłużnego rozdrabniania drewna, który należy do firmy Black Pearl S.A. Uzyskany materiał umożliwi produkcję elementów konstrukcyjnych o parametrach przewyższających inne istniejące na rynku materiały.

Używane do produkcji tworzywa surowce mogą w pełni pochodzić z recyklingu odpadów drewnianych. Dzięki tej unikalnej w skali światowej technologii możliwa będzie zmiana dotychczasowego podejścia do budownictwa, na bardziej nowoczesne, lekkie i ekologiczne.

Projekt jest kontynuacją prac badawczych BEP nad innowacyjnym przerobem biomasy i odpadów drzewnych oraz współpracy z Black Pearl S.A. oraz Zakładami Przerobu Drewna Poldan. Uzyskane dofinansowanie pochodzi z konkursu NCBiR 1/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka. Tytuł projektu to: Technologia wykorzystania drewna potrzebieżowego oraz opołów drzewnych do produkcji materiału drewnopochodnego o wysokich parametrach techniczno-mechanicznych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy