Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych Nissan Forklift

Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych Nissan Forklift

Pomimo niewielkich wymiarów podnosi kilka ton ładunku na wiele metrów wysokości, choć sam waży niewiele mniej. Nie jeździ zbyt szybko, ale z łatwością, precyzyjnie manewruje z dokładnością co do centymetra. Naciski jednostkowe największych z nich przekraczają wartości osiągane...

Mowa o wózku widłowym – narzędziu powszechnie spotykanym w większości firm, do którego obsługi podchodzi się często lekceważąc maszynę i prawidłowe zasady jej użytkowania. Mimo ustawowego obowiązku rejestracji tych urządzeń w Urzędzie Dozoru Technicznego, wiele wózków pozostaje w tzw. szarej strefie i nie podlega żadnym przeglądom ani konserwacji pod kątem bezpieczeństwa pracy. Brawura użytkowania i zły stan techniczny sprzętu to dwie najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem wózków widłowych – zdarzeń nierzadko śmiertelnych. Mając świadomość, jak groźne mogą być takie wypadki, Nissan Forklift stawia bezpieczeństwo operatora i osób postronnych na pierwszym miejscu – już na etapie konstrukcyjnym, rozwijając prace zarówno nad elementami, które mają zapobiec ewentualnym wypadkom, jaki i nad elementami, które ograniczą skutki niebezpiecznych zdarzeń w chwili ich wystąpienia. Należy uzmysłowić sobie, że wypadek z udziałem wózka widłowego to nie tylko – w najlepszym przypadku – uszkodzenia samego sprzętu czy towaru. Nieobecność w pracy operatora, wielotygodniowe leczenie, wyłączenie wózka z ruchu czy nawet utrata zaufania kontrahentów są wartościami trudnymi do oszacowania, ale wymiernymi.

Solidna konstrukcja ramy wózka, wykonana z wysokogatunkowej stali, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także wyjątkową sztywność. Daje to operatorowi poczucie solidności wykonania już podczas pierwszego kontaktu z maszyną, zwiększając zaufanie wobec sprzętu. Projekt kabiny oraz daszek ochronny zostały przemyślane tak, aby nie ograniczały widoczności niezbędnej w nowoczesnym, gęsto zabudowanym magazynie.

Wózki Nissan Forklift – konserwowane w prawidłowy sposób i we właściwym czasie – zapewniają bezpieczeństwo ich użytkownikom. Konstrukcja masztu, a w nim poprzeczki oraz specjalne zawory w siłownikach, są zaprojektowane tak, aby zabezpieczyć operatora oraz osoby postronne przed urazami spowodowanymi nagłym pęknięciem łańcuchów lub przewodów hydraulicznych.

Na straży bezpieczeństwa operatora stoi również elektronika. Skorelowane ze sobą – za pomocą magistrali komunikacyjnej CAN – układy elektroniki pokładowej wózka ułatwiają codzienną pracę, ale w przypadku wystąpienia usterki zagrażającej bezpieczeństwu powodują ograniczenie lub wyłączenie niektórych funkcji wózka, a komunikat o przyczynie jest wyświetlany na desce rozdzielczej. Cechy te, pozornie tak mało spektakularne, a tym samym niepopularne w dzisiejszych czasach, nie zawsze są dostrzegane.

Standardowe wyposażenie wózków Nissan Forklift wpływające na bezpieczeństwo – zgodnie z programem rozwoju produktów, gdzie bezpieczeństwo i ekologię postawiono w centrum prac nad produktami, jest bardzo rozbudowane, począwszy od oczywistego, pełnego oświetlenia roboczego, licznych uchwytów, poręczy, przez zastosowanie specjalnych materiałów antypoślizgowych gwarantujących operatorowi pewne oparcie, po w pełni regulowany i amortyzowany fotel z czujnikiem obecności użytkownika oraz niezapięcia pasa. Fotel ma dodatkowo wysokie ścianki boczne zapobiegjące ryzyku wysunięcia się operatora podczas gwałtownego skrętu. Dopełnieniem całości jest intuicyjne i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterowania w amortyzowanej kabinie powodujące, że każdy operator odnajdzie się w niej bez problemu, długotrwała praca zaś nie będzie męcząca. Jak mocno rośnie ryzyko wypadku zmęczonego operatora, nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo intuicyjnej obsługi, wózek – jako niezwykle przydatne narzędzie – nie może być jednak obsługiwany przez każdego, dlatego Nissan Forklift fabrycznie zabezpiecza swoje produkty przed uruchomieniem przez osoby postronne. System indywidualnych pin-kodów, oprócz dodatkowego zabezpieczenia, pozwala prowadzić m.in. rejestr parametrów pracy dla każdego z operatorów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy