Branża cyfrowa nawołuje do wprowadzenia polityki Cloud-First

Branża cyfrowa nawołuje do wprowadzenia polityki Cloud-First

Związek Cyfrowa Polska, organizacja reprezentująca branżę nowych technologii, namawia urzędników do wprowadzenia w administracji publicznej i samorządowej polityki Cloud–First, czyli strategii wykorzystywania usług chmurowych jako głównego rozwiązania IT. – Elastyczność, innowacyjność i skalowalność chmury pozwolą urzędnikom pełnić usługi publiczne na najwyższym poziomie – przekonuje Cyfrowa Polska. Eksperci organizacji przygotowali zestaw dobrych praktyk, które mają pomóc administracji w sprawnym i wydajnym przejściu na środowisko chmurowe.

Dlaczego należy postawić na chmurę w urzędzie? ­– Technologie chmurowe upraszczają procesy administracyjne, zapewniają redukcję kosztów i umożliwiają liczne innowacje w sferze usług dla obywateli – wylicza Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych państw oraz sektorów takich jak bankowość, które przekonały się już, że środowisko chmurowe przynosi im znaczne korzyści. To właśnie chmura jest dziś pierwszym wyborem dla biznesów opierających się o przetwarzanie dużej ilości informacji – dodaje Michał Kanownik.

Polityka Cloud-First

Dlatego Związek Cyfrowa Polska apeluje o wprowadzenie w Polsce tak zwanej polityki Cloud-First, która zachęca lub wręcz nakazuje agencjom rządowym korzystanie z usług w chmurze jako głównego rozwiązania IT. To nie jest zupełna nowość w polskich realiach: 19 września 2019 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informacyjnej Państwa, w której proponował wprowadzanie różnych rodzajów rozwiązań chmurowych na potrzeby administracji publicznej. Niestety od tej pory niewiele zostało w tej kwestii zrobione – ocenia Cyfrowa Polska.

Aby przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych, eksperci organizacji przygotowali zestaw najlepszych praktyk, które przesłali do przedstawicieli polskiego rządu (w tym premiera, ministra cyfryzacji oraz ministra rozwoju i technologii) i samorządów. To pięć punktów, których zastosowanie pozwoli jednostkom administracji publicznej i samorządowej lepiej i prościej wykorzystać szanse, jakie daje im chmura.

Cyfrowa Polska nawołuje między innymi o wydanie przez rząd oświadczenia z rekomendacjami dla administracji dotyczącymi wykorzystania usług chmurowych. Dokument ten miałby ustanowić system umożliwiający nabywanie rozwiązań chmurowych przez jednostki publiczne. Eksperci organizacji uważają również, że dobrą praktyką w tym zakresie jest wykorzystanie krajowych i międzynarodowych systemów do oceny usługodawców, a także kategoryzowanie przechowywanych danych w oparciu o ich poziom wrażliwości (a następnie zarządzanie każdym segmentem w sposób zgodny z jego poziomem). Cyfrowa Polska rekomenduje także ustanowienie uzupełniających polityk bezpieczeństwa i przetwarzania danych oraz zaprojektowanie narzędzia do zawierania umów w chmurze, z którego będzie mogła korzystać administracja rządowa.

– Dobrze rozumiana polityka Cloud-First powinna uwzględniać wszystkie rodzaje usług chmurowych: zarówno publiczne, prywatne, jak i hybrydowe. Rekomendujemy także skupienie się nie tylko na infrastrukturze chmurowej, ale również usługach towarzyszących, takich jak sieci, usługi analityczne, czy cyberbezpieczeństwo. To kluczowe komponenty, bez których nie może obyć się prawidłowe i bezpieczne środowisko chmurowe – przekonuje Michał Kanownik.

Kluczowy aspekt? Cyberbezpieczeństwo

Szczególny nacisk polityki Cloud-First powinien być położony na kwestie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Cyfrowa Polska. To istotne zagadnienie zwłaszcza w okresie wzmożonego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa. Choć w świecie IT od lat mówi się, że chmura jest znacznie bezpieczniejsza od serwerów lokalnych, to lepiej zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. – Niezależnie od wdrożenia polityki Cloud-First, którą proponujemy, niezwłocznie powinno się pilnie przygotować plany ewakuacji danych do chmury przez podmioty kluczowej dla państwa infrastruktury – twierdzi Michał Kanownik.

Prezes Cyfrowej Polski uspokaja też, że istnieje dziś wiele narzędzi, za pomocą których dostawcy technologii chmurowych mogą bezpiecznie budować swoje rozwiązania. To między innymi zaawansowane opcje szyfrowania, zarządzanie dostępem, ochrona sieci i zapora aplikacji internetowych. – Cyberbezpieczeństwo nie jest problemem, jeśli właściwie o nie zadbać, a korzyści z zastosowania chmury przez administrację publiczną i samorządy znacznie przewyższą ewentualne ryzyka – dodaje Michał Kanownik.

Poleć ten artykuł:

Polecamy