Celny podcast – czy to koniec procedury uproszczonej w eksporcie?

Celny podcast – czy to koniec procedury uproszczonej w eksporcie?

Rusak Business Services jako lider branży celnej stworzył platformę do dyskusji o najistotniejszych z punktu widzenia wymiany handlowej zagadnieniach. Nasz najnowszy projekt – Celny Podcast ma służyć pogłębianiu wiedzy, wymianie doświadczeń, nagłośnieniu tematów istotnych z punktu widzenia branży, wskazywaniu zagadnień nie poruszanych czy nie dostrzeganych przez środowiska opiniotwórcze i administrację celną takich jak paraliż urzędów celnych czy przestoje na granicach.

Celny podcast – to głos środowiska, któremu zależy.

W premierowym odcinku Celnego Podcastu porozmawiamy o likwidacji procedury uproszczonej w wywozie.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów z dnia 14 listopada 2023 r., Polska podjęła decyzję o przesunięciu wdrożenia nowego unijnego systemu obsługi zgłoszeń wywozowych AES/ECS2 PLUS do maja tego roku. Prolongata terminu wynikała najpewniej z braku diagnozy potencjalnych problemów jakie przyniesie nadchodząca zmiana i nieprzygotowania technicznego służb do nowych okoliczności.

Jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość gdy z katalogu uproszczeń celnych zniknie rozwiązanie, które stanowiło zarówno dla organów celnych, jak dla przedsiębiorców i przedstawicieli celnych najbardziej wartościowy schemat procedury uproszczonej w wywozie? Czy sposób dokonywania eksportu towarów zostanie cofnięty w czasie do pierwszej połowy lat 90-tych XX-go wieku, kiedy to jeszcze procedury uproszczone były w Polsce rozwiązaniem zupełnie nieznanym?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć: prowadzący podcast Dyrektor Zarządzający Rusak Business Services Piotr Sienkiewicz i jego gość – Jacek Kapica były Wiceminister Finansów i szef Służby Celnej, dziś doświadczony menedżer zajmujący się rozwiązaniami w zakresie zgodności procesów celnych z przepisami prawa, Senior Manager CATTS Polska.

Świetny prowadzący, wspaniały, gość, gorący temat- czego potrzeba więcej do udanego debiutu? Zapraszamy do oglądania, słuchania i komentowania.

Jak mawia nasz gość: “bądźmy dobrej myśli ale przygotujmy się na najgorsze.”

Rozmowę można obejrzeć i odsłuchać na:

Poleć ten artykuł:

Polecamy