Cromodora Wheels kupiła działkę pod fabrykę felg w Kielcach

Cromodora Wheels kupiła działkę pod fabrykę felg w Kielcach

Włoska firma Cromodora Wheels sfinalizowała zakup działki w Kielcach, należącej do PGE. Jak poinformował urząd miasta, Włosi postawią w stolicy województwa świętokrzyskiego fabrykę felg aluminiowych.

Władze Kielc poinformowały o zakończeniu przetargu, który zorganizowała Elektrociepłownia w Kielcach. Właścicielami terenu przy ul. Olszewskiego zostali właśnie Włosi, którzy już w przyszłym roku przystąpią do budowy nowej fabryki. Kielecki oddział Cromodora Wheels będzie trzecim na świecie, po włoskim Ghedi i czeskiej Ostrawie.

Inwestycja będzie wiązać się z nakładami na poziomie 100 mln. euro. Produkcja felg ma ruszyć w 2022 roku. Szacuje się, że zatrudnienie w fabryce znajdzie nawet ok. 400 osób.

– Będzie to największa, powstająca od podstaw, zagraniczna inwestycja produkcyjna w historii naszego miasta, a myślę, że też jedna z większych w Polsce w ostatnim, trudnym czasie – cieszy się prezydent Kielc Bogdan Wenta. – Zatrudnienie w kieleckim zakładzie znajdzie pomiędzy 300 a 400 osób, a kolejne pół tysiąca miejsc pracy pojawi się w przedsiębiorstwach kooperujących. Co ważne, polska spółka firmy Cromodora Wheels będzie miała siedzibę w Kielcach.

– Decyzja o zakupie terenu to przełom w realizacji każdego przedsięwzięcia. Przed nami jednak nowe wyzwania. Musimy jako miasto sprostać zapewnieniu wykwalifikowanej kadry przyszłej fabryki i wspierać naszych włoskich partnerów w procedurach administracyjnych związanych z budową tej wielkości zakładu. Inwestor pozostaje w kontakcie z Politechniką Świętokrzyską. Do jego dyspozycji jest też nasze miejskie Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik – dodaje.

Poleć ten artykuł:

Polecamy