Cynkomet wyda ponad 22 mln na badania i rozwój

Cynkomet wyda ponad 22 mln na badania i rozwój

W ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Cynkomet realizuje projekt Centrum Badawczo-Rozwojowego o wartości ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi kwotę blisko 11 mln zł.

Środki te będą wydatkowane zarówno na budowę infrastruktury Centrum, jak też na zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia obiektu w aparaturę badawczo-rozwojową.

 

– Celem projektu jest rozwój myśli technologicznej i samej firmy Cynkomet poprzez utworzenie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym opracowywane będą innowacyjne produkty – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – Centrum stworzy nowe możliwości i szanse na wykorzystanie naszej tradycji, doświadczenia i rozpoznawalności na polskim rynku przyczep rolniczych i rozrzutników obornika.

 

Realizacja inwestycji jest na półmetku – powstała już zadaszona hala wraz z częścią biurową, o powierzchni zabudowy ok. 7000 m.kw., położono instalacje zewnętrzne pozwalające na podłączenie mediów.

 

– Obecnie trwają prace wykończeniowe w części biurowej, wewnątrz hali kładziemy instalacje wewnętrzne, powstają fundamenty pod maszyny i urządzenia oraz posadzka, a na zewnątrz trwają prace nad drogami dojazdowymi, placami manewrowymi i parkingami – wymienia Mariusz Dąbrowski.

 

Do Centrum zostaną zakupione w sumie 43 maszyny i urządzenia. Zakupy sprzętu już trwają – do dnia dzisiejszego rozstrzygnięto sześć przetargów i podpisano siedem umów na dostawę większości urządzeń.

 

– Nasze biuro konstrukcyjne od trzech miesięcy pracuje nad realizacją agendy badawczej, której celem jest opracowanie nowego typu maszyn. Obecnie prowadzimy prace konstrukcyjne nad nowym typem rozrzutnika, który w naszym przekonaniu znajdzie swoich odbiorców w Polsce i na świecie – dodaje prezes Cynkometu.

 

Centrum pozwoli też na modernizację dotychczasowych produktów firmy, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na maj tego roku.

 

Cynkomet sp. z o.o. to jeden z najstarszych producentów maszyn rolniczych w Polsce – spółka powstała w maju 2003 roku, ale jej tradycja sięga roku 1956 i Fabryki Maszyn Rolniczych “Biafamar”, po której przejęła produkcję. Obecnie firma specjalizuje się w produkcji rozrzutników i roztrząsaczy obornika, przyczep oraz skrzyń zawieszanych. Firma posiada trzy cynkownie ogniowe, o długości wanny 13 i 9m oraz cynkownię ogniową wirową. Obecnie Cynkomet zatrudnia około 250 pracowników w Czarnej Białostockiej oraz w oddziale w Wyszkowie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy