Dachser i Terre des Hommes pomagają ofiarom wojny

Dachser i Terre des Hommes pomagają ofiarom wojny

W najtrudniejszych warunkach Dachser wspólnie z organizacją Terre des Hommes angażują się w pomoc dzieciom, młodzieży i ich rodzicom w Ukrainie. Psychologowie i terapeuci pomagają im pokonać wojenną traumę.

Trauma na długie lata

Psycholog dziecięcy Kateryna chce sprawić, by wojna została na chwilę zapomniana i w dłuższej perspektywie pomóc dzieciom w Ukrainie uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Kateryna jest tam, aby odwrócić uwagę dzieci i dać im trochę radości i zabawy. Chce sprawić, by wojna została na chwilę zapomniana i pomóc dzieciom w dłuższej perspektywie uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Kateryna jest psychologiem dziecięcym i terapeutą traumy. Zdjęcia pokazują jej pracę z dziećmi ewakuowanymi ze wschodu i południa kraju – z Ługańska, Doniecka, Zaporoża, Chersonia. Centralnym elementem terapeutycznych sesji grupowych jest wspólna zabawa i ruch. W terapii wykorzystuje instrumenty muzyczne, gwizdki i bębny, a także balony, plastelinę, ćwiczenia równowagi i podskoki – wszystko w celu stabilizacji emocjonalnej. Zajęcia prowadzone są czasem z dużym ryzykiem, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie często toczą się walki. Tak jest również w miejscu, w którym przebywa Kateryna – mieście Kryvyi Rih, gdzie dochodziło do ataków na obiekty użyteczności publicznej, elektrownie, obiekty cywilne, a nawet szkoły.

20 wspaniałych

Kateryna jest częścią zespołu 20 terapeutów z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Holandii, którzy świadczą usługi wsparcia psychospołecznego w celu leczenia traumy i reakcji na stres wywołanych wojną i przemocą. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zespół przeprowadził ponad 650 godzin terapii indywidualnej, 150 godzin terapii grupowej oraz 30 szkoleń online i offline. Terapeuci kładą duży nacisk na dzielenie się wiedzą w społecznościach lokalnych, co pozwoli na prowadzenie i kontynuowanie terapii we własnym środowisku. Sytuacja w Ukrainie stale się zmienia, podobnie jak potrzeby mieszkańców dotkniętych traumą. Terre des Hommes, w porozumieniu z lokalnym partnerem projektu “Vostok SOS”, stale dostosowuje swoje działania w ramach projektu do aktualnych potrzeb i możliwości, tak aby można było pomagać ludziom w najlepszy możliwy sposób.

Pomoc humanitarna w trudnych warunkach

Już ponad 14,7 mln osób musiało uciekać przed wojną w Ukrainie. Z tego około 8 milionów to osoby przesiedlone wewnętrznie. W wyniku wojny, przemocy i ucieczki silnego stresu doświadczają szczególnie rodziny. Musiały opuścić swoje domy, szukać schronienia w innym miejscu, rozdzielić się z bliskim.  Często padają ofiarę przemocy. Wojna prowadzi do całkowitej zmiany środowiska, utraty osób spokrewnionych, a także utraty pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. W tej ekstremalnej sytuacji brakuje usług psychospołecznych i terapeutycznych, które byłyby pilnie potrzebne do przetworzenia traumatycznych doświadczeń. Dachser współpracuje w Ukrainie z organizacją pomocy dzieciom Terre des Hommes od sierpnia 2022 roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy