Dachser rusza z nową linią dostaw z Jasionki do Lwowa i Kijowa

Dachser rusza z nową linią dostaw z Jasionki do Lwowa i Kijowa

W październiku 2023 roku Dachser Polska uruchomił regularne połączenie na Ukrainę. Nowa trasa, łącząca rzeszowski oddział firmy w Jasionce ze Lwowem i Kijowem, stanowi nie tylko odpowiedź na potrzeby rynkowe, ale także otwiera perspektywy współpracy przed lokalnymi przedsiębiorcami i biznesem z całej Polski.

W obliczu obecnych wyzwań region Podkarpacia stał się nie tylko hubem pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, ale także kluczowym ogniwem wsparcia w odbudowie tego kraju. Dachser dołączył do wysiłków w tym kierunku i po intensywnych przygotowaniach otworzył linię dostaw z rzeszowskiego oddziału do Lwowa i Kijowa. Pierwszy transport miał miejsce 2 października br.

Zmiany w ukraińskim handlu

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, wartość ukraińskiego eksportu w 2022 roku obniżyła się względem 2021 roku o 35 proc., a importu o 19 proc. Główną przyczyną tego kryzysu, obok zniszczeń wynikających z działań wojennych, była blokada głównego szlaku handlowego, który wcześniej biegł przez Morze Czarne i obsługiwał około dwóch trzecich ukraińskiego eksportu. Obecnie ruch handlowy został przekierowany na trasy lądowe. W rezultacie Polska stała się podstawowym partnerem handlowym Ukrainy, a co za tym idzie największym odbiorcą jej eksportu oraz drugim dostawcą, ustępując jedynie Chinom.

– Zarówno eksport na Ukrainę, jak i import towarów do Polski utrzymuje się na wysokim poziomie. Wobec tego jesteśmy gotowi elastycznie reagować na zmieniające się okoliczności i wyzwania występujące w tym obszarze. Regularne połączenie z Jasionki do Lwowa i Kijowa to nasza reakcja w ramach potrzeby wsparcia dostaw na wschód, które będą służyć odbudowie ukraińskiej gospodarki – mówi Szymon Charachajczuk, Kierownik Oddziału Satelitarnego Dachser w Rzeszowie.

Nowe regularne połączenie

W ramach nowej linii dostaw uruchomiono jeden transport w tygodniu, który odbywa się w piątki, jednak w przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty o dodatkowe kursy. Nowe połączenie dociera do Lwowa i Kijowa, do firmy ACE – partnera współpracującego z Dachser.

Rzeszowski oddział DACHSER, obsługujący nową linię, jest zlokalizowany przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 i stanowi centrum logistyczne dla południowo-wschodniej Polski. Dysponuje nowoczesnym magazynem logistyki kontraktowej oraz terminalem przeładunkowym. Ponadto oddział przygotowany jest do obsługi przesyłek ADR, oraz zapewnia płynny i zgodny z przepisami transport towarów przez granice celne. Jednostka Agencji Celnej Dachser nie tylko doradza w kwestiach związanych z odprawą celną, ale również obsługuje wszelkie formalności takie jak rejestracja klientów i archiwizacja danych. W najbliższym czasie odział Rzeszów będzie również dysponował Składem Celnym.

Oprócz transportu drogowego i magazynowania oddział obsługuje również fracht międzykontynentalny, w tym przesyłki lotnicze. Każdego dnia realizuje połączenia z 34 krajami w Europie oraz pozostałymi oddziałami Dachser w Polsce. Aktualnie w kraju działa jeszcze dziewięć oddziałów firmy: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Brwinowie, Sosnowcu, Strykowie, Szczecinie i Toruniu, które obsługują w sumie blisko 100 codziennych europejskich połączeń drobnicowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy