DACHSER uruchamia zeroemisyjne dostawy w Madrycie

DACHSER uruchamia zeroemisyjne dostawy w Madrycie

DACHSER Emission-Free Delivery, koncepcja dystrybucji miejskiej opracowana przez dostawcę usług logistycznych zakłada, że wszystkie dostawy paczek i przesyłek drobnicowych na określonym obszarze miasta są realizowane z wykorzystaniem pojazdów zeroemisyjnych. Ten zrównoważony model logistyki miejskiej jest wdrażany w jedenastu europejskich miastach, a Madryt jest jednym z pierwszych.

Pierwsza w pełni elektryczna ciężarówka dotarła już do Madrytu. Od początku czerwca w 100% akumulatorowo-elektryczny samochód dostawczy FUSO eCanter jeździ po centrum Madrytu, stolicy i największego miasta Hiszpanii.

– Dzięki koncepcji DACHSER Emission-Free Delivery realizujemy dostawy na określonym obszarze miasta bez emisji zanieczyszczeń. Model zrównoważonej logistyki miejskiej, który w Niemczech zdobył nagrodę federalną, jest obecnie wdrażany w jedenastu europejskich metropoliach, a Madryt jest jedną z pierwszych – wyjaśnia Celestino Silva, Managing Director European Logistics Iberia w Dachser.

Zeroemisyjna ciężarówka wyjeżdża każdego dnia z magazynu centralnego Dachser w Coslada, by dostarczyć towary do centrum Madrytu. Jedną z jej zalet jest niski poziom hałasu, dzięki czemu nocne dostawy nie są tak uciążliwe dla mieszkańców tej części miasta.

– Dachser jest zaangażowany w ochronę klimatu i aktywnie podchodzi do tej kwestii, wdrażając strategię, która koncentruje się na efektywności w zakresie zużycia energii, a także procesów produkcyjnych i logistycznych – podkreśla Silva.

W tym celu firma postawiła na model FUSO eCanter, jedyny na rynku seryjnie produkowany 7,5-tonowy w pełni elektryczny samochód ciężarowy, którego zasięg wynosi do 120 km, a ładowność 2,7 tony i może pomieścić 10 palet. FUSO eCanter to idealny samochód ciężarowy do dostaw w centrach miast ze względu na swoje rozmiary, dużą zwrotność, a w przypadku pojazdu elektrycznego – zerową emisję spalin oraz cichą pracę.

Kolejny krok we współpracy Dachser i Mercedes-Benz Trucks

Oficjalne przekazanie ciężarówki FUSO eCanter odbyło się 15 czerwca w madryckim oddziale Dachser. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Celestino Silva, Managing Director European Logistics Iberia w Dachser, Manuel Caballero Gamarro, Branch Manager madryckiego oddziału Dachser; Antonio García-Patiño, CEO Mercedes-Benz Trucks Spain oraz Laura Rodríguez, Manager FUSO. Przy tej okazji Antonio García-Patiño podkreślił, że nie jest to pierwsza tego typu współpraca Mercedes-Benz Trucks z Dachser. W Niemczech producent dostarcza również większą, 19-tonową, ciężarówką eActros.

Logistyka miejska bardziej przyjazna środowisku

Dzięki innowacyjnej koncepcji DACHSER Emission-Free Delivery dostawca usług logistycznych zarządza dostawami towarów w centrach miast wyłącznie za pomocą pojazdów o zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych oraz mniejszej emisji hałasu.

Program został uruchomiony w grudniu 2018 roku w niemieckim mieście Stuttgart. Od tego czasu koncepcja DACHSER Emission-Free Delivery została rozszerzona na miasta Strasburg i Paryż (Francja), Freiburg (Niemcy), Oslo (Norwegia), Praga (Czechy) i Porto (w Portugalii). Do końca 2022 r. zostanie ona wdrożona w sumie w jedenastu europejskich miastach.

Poleć ten artykuł:

Polecamy