Dane zapewniają bezpieczniejsze drogi

Dane zapewniają bezpieczniejsze drogi

Co prawda mamy rok 2023, ale bezpieczeństwo na drogach nadal pozostaje ważnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Każdego roku ponad 1,3 miliona ludzi ginie w wypadkach drogowych, podczas gdy kolejne miliony doznają obrażeń wpływających na ich życie. Kwestia ta jest szczególnie istotna w miastach, gdzie natężenie ruchu drogowego rośnie na skutek gwałtownej urbanizacji: szacuje się, że do 2050 r. ponad 80% światowej populacji będzie mieszkać w miastach.

Ulice miast są coraz bardziej przeciążone i ulegają niszczeniu w szybszym tempie, niż można następują naprawy. W połączeniu z coraz bardziej ruchliwymi drogami, dziurami, pęknięciami i uszkodzoną infrastrukturą, bezpieczeństwo zawsze będzie zagrożone. Stanowi to poważną przeszkodę, z którą jednak możemy sobie poradzić. Dane pozwalają bowiem rozwiązać – i w rzeczywistości już rozwiązują – duży problem związany z bezpieczeństwem na drogach.

Wykorzystanie potencjału danych z połączonych pojazdów

Władze miast i samorządy lokalne odczuwają dużą presję by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, jednak nie mogą one naprawiać czegoś, o czym nie wiedzą, że jest zepsute. Bez przejrzystego wglądu w to, co naprawdę dzieje się na drogach przez całą dobę, wszelkie działania mające na celu ich poprawę zależą od wglądu w dane w czasie rzeczywistym – co oznacza niewielki postęp w walce z naszym problemem bezpieczeństwa na drogach. Znajdujemy się jednak w momencie, w którym to nie musi już mieć miejsca. Będąc na mapie drogowej sektora mobilności od bardzo długiego czasu, połączone pojazdy są już na naszych drogach i pomagają nam je lepiej zrozumieć.

Obecnie pojazdy oraz ich czujniki wykorzystywane są do gromadzenia zanonimizowanych i zagregowanych danych dotyczących dróg w czasie rzeczywistym, rejestrujących wszelkie zdarzenia, od hamowania po warunki drogowe, natężenie ruchu i prędkość pojazdu. Uzyskujemy w ten sposób ogromną ilość danych, czyli miejsce, w którym z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja przetwarzająca ogromne ilości informacji i pomagająca przetworzyć je w użyteczne wnioski.

Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki naszym danym? Jesteśmy w stanie zidentyfikować skrzyżowania podatne na wypadki, obszary infrastruktury generujące zatory, a nawet zapewnić predykcyjną konserwację dróg, która pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i życie. Dysponując danymi, możemy przybliżyć władzom lokalnym i zarządom dróg realia panujące na naszych drogach, pomagając im w podejmowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o informacje gromadzone w czasie rzeczywistym. Dane są nowym paliwem; silnikiem napędzającym pozytywne zmiany na naszych drogach i przyszłością inteligentnego projektowania miast.

Tworzenie współczesnego miasta przyszłości

Chcąc zobaczyć, jak miasto może przebudować swoją infrastrukturę drogową w imię bezpieczeństwa, warto przyjrzeć się holenderskiemu miastu Alkmaar. Wraz z przebudową jednej trzeciej miasta, Alkmaar staje się wzorem dla rozwoju i wdrażania nowych technologii planowania miejskiego – projektem, którego częścią jest Bridgestone Mobility Solutions. Transparentność problemów związanych z ruchem drogowym jest kluczowym powodem ich występowania, ale Alkmaar udowadnia, że dzięki czujnikom i gromadzeniu danych w czasie rzeczywistym możemy nie tylko zobaczyć co dzieje się obecnie na drogach miasta, ale także przewidzieć, co może się zdarzyć. O ile wcześniej planowanie miejskie polegało na analizie map i natężenia ruchu, to w Alkmaar polega na poznaniu uwarunkowań dla wszystkich użytkowników dróg. Bridgestone Mobility Solutions przyczynia się do tych wyzwań, wykorzystując dane z każdego pojazdu w mieście do rejestrowania i obserwowania hamowania w czasie rzeczywistym – określając, gdzie, kiedy i dlaczego ludzie gwałtownie hamują. Dane te możemy obserwować w czasie rzeczywistym, ułatwiając decydentom szybkie ustalenie, gdzie występują zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Analiza danych dostępna dzięki współpracy

Miasto Alkmaar jest nie tylko doskonałym przykładem tego, jak dane mogą przebudować miasto na lepsze, ale także świetnym przykładem tego, dlaczego bezpieczniejsze drogi wymagają współpracy sektora prywatnego i publicznego.

Firma Bridgestone Mobility Solutions współpracuje z wieloma wiodącymi w branży partnerami, w tym Microsoft i Analyze (KBenP), a także z miastem Alkmaar, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmodernizować miasto na przyszłość. Kluczową rolę odgrywają dane, ale miasto Alkmaar pokazuje, że progresywne podejście do wymiany danych uwolni największą wartość dla przyszłych miast i społeczeństwa.

Raghunath Banerjee, wiceprezes w dziale rozwiązań w zakresie danych i innowacji, Bridgestone Mobility Solutions

Poleć ten artykuł:

Polecamy