Danfoss stawia na Polskę
Zarząd Danfoss Group podjął decyzję o rozwoju działalności w Polsce. Już w tym roku w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się budowa nowej hali o pow. 10 tys. m2, w której ulokowana zostanie połowicznie i całkowicie zautomatyzowana produkcja oraz budynek biurowy.

Do nowej hali przeniesiona zostanie produkcja zlokalizowana do tej pory w Kolding w Danii.  W jej skład wchodzą linie produkcyjne zaworów elektromagnetycznych dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego oraz zastosowań przemysłowych. Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce zaplanowano na styczeń 2022, choć pierwsze linie produkcyjne wystartują już na początku 2021 roku. Dzięki rozbudowie Danfoss Poland stanie się jednym z największych kampusów Danfoss na świecie oraz zdecydowanie największym pracodawcą w Grodzisku Mazowieckim. Nowo powstająca hala będzie wyposażona w najnowsze rozwiązania technologiczne, usprawniające proces produkcyjny, ale również optymalizujące zużycie energii.

– To zasługa naszej stabilnej i silnej organizacji, którą tworzą wysoko wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy. Polska odznacza się doskonałymi osiągnieciami. Jesteśmy gotowi na podejmowanie nowych wyzwań, ponieważ potrafimy szybko i skutecznie reagować na zmiany – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland oraz Prezydent Regionu Europy Wschodniej w Danfoss – Otwarcie produkcji w Polsce jest potwierdzeniem profesjonalizmu polskich pracowników. Jednocześnie ruch ten zapewni grupie Danfoss możliwość utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku, zapewniając stabilność i ciągłość biznesową.

Z początkiem grudnia 2019 rozpoczął się kolejny projekt konsolidacji – przeniesienie produkcji węzłów cieplnych PL32 do polskiej fabryki w Tuchomiu, który zakończy się w drugim kwartale 2020 r. i umożliwi obsługę całego rynku europejskiego. W wyniku konsolidacji zatrudnienie znajdzie 70 osób.

Ponadto pod koniec ubiegłego roku, w fabryce Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, została otworzona nowa linia produkcyjna elektronicznych termostatów Danfoss Eco. To elektroniczne urządzenie pozwala zmniejszyć zużycie energii aż o 30%. Danfoss Eco to ikona digitalizacji i flagowy produkt Danfossa, potwierdzający zasłużoną pozycję leadera w zakresie innowacji i efektywności energetycznej. Przy nowej linii zatrudnionych docelowo zostanie 30 osób. Dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji każdego dnia linię opuszcza 3000 elektronicznych termostatów.

To nie koniec polskich inwestycji koncernu. Danfoss Saginomiya, polsko-japońska spółka joint venture zlokalizowana w Grodzisku Mazowieckim, rozszerza swoje portfolio o nowy wyłącznik ciśnieniowy do aplikacji z CO2. Nowy produkt został zaprojektowany przez Saginomiya Seisakusho, Inc. w Japonii, a decyzją udziałowców produkcja wyłącznika będzie zlokalizowana w Grodzisku Mazowieckim. Uruchomienie produkcji jest przewidziane na sierpień 2020. W celu dotrzymania tego terminu instalacja pierwszych stanowisk nastąpi już w marcu przyszłego roku Docelowo na nowej linii będzie pracowało 10 osób.

W skali globalnej najważniejszym wydarzeniem dni był dla Danfoss podpisanie porozumienia w sprawie nabycia Eaton Hydraulics. Wydarzenie to stanowi niezwykle ważny kamień milowy w historii rozwoju firmy i idealnie wpisuje się w strategię Going Great, ukierunkowaną na wzmocnienie głównej gałęzi działalności firmy oraz zwiększenia łańcucha korzyści dla klienta. Firma nabędzie Eaton Hydraulics za cenę 3,3 miliarda USD (ok. 3 miliardy euro).

– Stawiamy dziś ważny krok w procesie umacniania naszej organizacji na pozycji lidera obszaru hydrauliki mobilnej i przemysłowej. To niezwykle rzadka szansa na połączenie dwóch dobrze uzupełniających się nawzajem, również w aspekcie geograficznym, portfolio. Eaton Hydraulics to firma ciesząca się ogromnym szacunkiem na świecie, głównie dzięki swoim oddanym pracownikom i silnym markom. Łącząc know-how i doświadczenie obu organizacji, stworzymy naszym klientom możliwość korzystania z wyjątkowego źródła wiedzy eksperckiej pozyskiwanej od jednego partnera. Porozumienie to jest częścią programu inwestycji w istotną dla Danfoss gałąź przemysłu hydraulicznego oraz w rozwiązania cyfrowe, które pozwolą nam utrzymać silną pozycję zaufanego partnera technologicznego – powiedział Kim Fausing, prezes i CEO Danfoss.

Eaton Hydraulics dostarcza swoim klientom produkty w takich obszarach jak rolnictwo, budownictwo oraz przemysł. Firma stanie się częścią biznesowego segmentu marki Danfoss funkcjonującego pod nazwą Danfoss Power Solutions, który zostanie w ten sposób powiększony o 11 tys. pracowników oraz sprzedaż w wysokości 2,2 miliarda USD, czyli ok. 2 miliardów euro (dane z 2019 roku), co oznacza, że operacja ta zwiększy część biznesu Danfoss związaną z przemysłem hydraulicznym o 100%. Danfoss zatrudnia dziś ok. 28 tys. pracowników, a sprzedaż firmy w roku 2019 wyniosła 7 miliardów USD (6,3 miliarda euro). Jak łatwo obliczyć, dzięki tej transakcji firma Danfoss zwiększy swoje rozmiary o jedną trzecią.

Poleć ten artykuł:

Polecamy