DHL Express uzupełnia flotę o elektryczne samoloty

DHL Express uzupełnia flotę o elektryczne samoloty

DHL Express zamówił dwanaście w pełni elektrycznych samolotów towarowych „Alice” firmy Eviation, które uzupełnią flotę elektrycznych samochodów dostawczych i rowerów. Firma ma otrzymać elektryczne samoloty w 2024 roku.

Dekarbonizacja działalności to jeden z głównych filarów strategii Grupy Deutsche Post DHL na rzecz zrównoważonego rozwoju. Do 2030 roku DHL Express planuje powiększyć swoją flotę w Europie o ponad 14 000 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych. Oprócz elektryfikacji floty, Grupa inwestuje między innymi w zrównoważone paliwa lotnicze i budynki neutralne dla klimatu.
– Bardzo poważnie traktujemy kwestie związane z minimalizacją wpływu naszej działalności na środowisko naturalne, dlatego elektryfikacja każdego rodzaju transportu odgrywa dla nas kluczową rolę. Aby to osiągnąć do 2030 r. w ramach grupy DP DHL, planujemy zainwestować 7 mld euro w projekty związane z zieloną logistyką, a 60 proc. naszej floty mają stanowić pojazdy elektryczne – mówi Edwin Osiecki, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w DHL Express Polska.
Samolot może być obsługiwany przez jednego pilota. Ładowanie niezbędne dla godzinnego lotu potrwa maksymalnie 30 minut. Proces ten może odbywać się podczas operacji załadunku i rozładunku, co zagwarantuje terminowość dostarczania przesyłek. Samolot może maksymalnie przewieźć 1 200 kg ładunku, a jego zasięg wynosi do 815 kilometrów. Oprogramowanie pokładowe stale monitoruje wydajność lotu, aby zapewnić optymalne wyniki. W związku z tym model nadaje się do obsługi tras dowozowych. Wymaga mniejszych inwestycji w infrastrukturę stacji.

„Alice” będzie funkcjonować we wszystkich środowiskach obsługiwanych obecnie przez samoloty tłokowe i turbinowe. W pełni elektryczny samolot będzie można skonfigurować zarówno pod kątem potrzeb przewozu ładunku, jak i pasażerów. Pierwszy lot prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy