DSV dostarczyło kolejną transzę uzbrojenia dla Wojska Polskiego

DSV dostarczyło kolejną transzę uzbrojenia dla Wojska Polskiego

Transport amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia, w pierwszej połowie grudnia ub.r., dotarł przez port w Świnoujściu do jednostki na terenie Polski. Za przygotowanie kompleksowego planu logistycznego operacji odpowiadała firma DSV – Global Transport and Logistics.

26 czołgów podstawowych M1A1 Abrams, 9 wozów gąsienicowych zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, kilkanaście systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności M142 HIMARS, oraz osprzęt narzędziowy, jest kolejnym ładunkiem o wartości liczonej w dziesiątkach milionów USD, który na zamówienie Agencji Uzbrojenia Wojska Polskiego zrealizował operator.

– Ze względu na czas, w jakim miała być zrealizowana dostawa, musieliśmy pieczołowicie zaplanować każdy etap transportu – mówi Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects w DSV – Musimy pamiętać,
że nie był to typowy transport dla prywatnego podmiotu, ale transport w ramach umowy pomiędzy rządem USA i Polski, co wiązało się z dużą ilością dodatkowych kryteriów z zakresu bezpieczeństwa, które musieliśmy spełnić. Nasze doświadczenie w realizacji transportów ładunków militarnych oraz historia współpracy z podmiotami z sektora zbrojeniowego z Ameryki były tutaj kluczowe.

Największym wyzwaniem dla ekspertów DSV była koordynacja dostawy uzbrojenia
– w szczególności czołgów Abrams i wozów Hercules, pochodzących z różnych stron USA do portu załadunku, w sposób nie wymagający magazynowania sprzętu wojskowego. Za transport wyrzutni HIMARS na terytorium Stanów Zjednoczonych i Polski odpowiadał inny operator.

Transport militarny i jego charakterystyka

– Specyfika ładunku, jego wysoka wartość materialna i strategiczna, wymagały od nas specjalistycznego podejścia do wszystkich czynności transportowych, a w szczególności w zakresie zarządzania ryzykiem na trasie. Musieliśmy także sprostać wyzwaniu, jakim było zapewnienie rozładunku statku po stronie polskiej. W tym celu zostały sprowadzone specjalne dźwigi mobilne – dodaje Grzegorz Samoć.

DSV – Global Transport and Logistics jest dostawcą kompleksowych usług logistycznych, który od wielu lat współpracuje z Ministerstwami Obrony Narodowej państw członkowskich NATO i agendami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spółka realizuje też zlecenia związane z misjami różnych Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posiada szerokie doświadczenie w realizacji transportów morskich, lotniczych, kolejowych i drogowych dla ładunków strategicznych, militarnych i podwójnego zastosowania.

Poleć ten artykuł:

Polecamy