Dwie dekady produkcji w Polsce

Dwie dekady produkcji w Polsce

10 kwietnia 2002 r. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła montaż pięciobiegowej przekładni manualnej do Toyoty Yaris. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja Toyoty w Polsce.

Inwestycje w zakłady w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrosły 20-krotnie

To wydarzenie zbiegło się w czasie z ogłoszeniem informacji o planach budowy drugiego zakładu Toyoty w Polsce – Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach wytwarzającego silniki Diesla. Przełomem dla obu fabryk było ich połączenie w jedną spółkę, które nastąpiło w 2017 roku.
– W ciągu dwudziestu lat funkcjonowania przeszliśmy długą drogę od producenta napędów konwencjonalnych, w tym silników benzynowych i Diesla, w europejskie centrum napędów hybrydowych Toyoty. Inwestycje w zakłady w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrosły 20-krotnie, a zatrudnienie 11-krotnie – podkreśla prezes fabryk Toyoty, Dariusz Mikołajczak.


Polskie zakłady to pierwsze miejsce poza Azją, gdzie Toyota ulokowała produkcję elektrycznych napędów hybrydowych, w tym produkcję silników elektrycznych. We wrześniu 2018 roku w Wałbrzychu Toyota rozpoczęła produkcję pierwszego komponentu hybrydowego – elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. Dodatkowo w TMMP funkcjonuje Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, którego celem jest przyspieszenie procesu testowania napędów oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie.


Obecnie całkowite zatrudnienie w obu zakładach wynosi ponad 3 300 pracowników, zaś poziom inwestycji 6 miliardów złotych. Możliwości produkcyjne sięgają 1,8 miliona podzespołów rocznie.
– Przez te wszystkie lata udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom koncernu i osiągnąć bardzo dobre rezultaty w zakresie jakości, bezpieczeństwa czy też wdrażanych kaizenów, czyli usprawnień. Pokazaliśmy również, że jesteśmy ambitnym i szybko uczącym się narodem, który jest w stanie sięgać po coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania i wdrażać je z powodzeniem w coraz większym stopniu samodzielnie – zaznacza wiceprezes ds. korporacyjnych i dyrektor fabryki w Jelczu-Laskowicach,

Poleć ten artykuł:

Polecamy